Danusēvičs: Produktu cenas ietekmē pirktspēja, konkurence tirgū un preču sortiments 0

Otrdiena, 06 jan 2015, 08:37 Versija drukāšanai

Danusēvičs: Produktu cenas ietekmē pirktspēja, konkurence tirgū un preču sortiments
Vienkārši pateikt, ka viss ir dārgāk Rīgā, Viļņā vai Tallinā, nevar. Taču ieraudzīt likumsakarības, kāpēc konkrēta prece vienā valstī maksā vairāk nekā kaimiņos, ir iespējams. Tā Latvijas Televīzijas veikto eksperimentu komentē Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs.


Svētdien jau vēstīts, ka Latvijas Televīzijas eksperimentā noskaidrots, ka identiska ražojuma šokolāde un piens visdārgākie tieši Latvijā. Šprotes un mandarīni – Tallinā. Tikmēr par biezpiena sieriņiem visvairāk nākas maksāt lietuviešiem. Eksperiments visās trīs valstīs salīdzināšanas nolūkos tika veikts vienā un tajā pašā - “Rimi” - veikalu ķēdē. Vienādu produktu atšķirīgās cenas “Rimi Latvija” skaidro gan ar ražotāju atšķirīgi noteiktajām cenām, gan citiem apstākļiem: 

 

“Produktu cenas ietekmē tādi faktori kā katras valsts iedzīvotāju pirktspēja, tirgus un konkurences situācija, preču sortiments un izvēle. 

 

[..] Produktu uzcenojumu nosaka tirgotāja izmaksas, tostarp katrā valstī esošās darba algas, nodokļu likmes, maksa par telpām, elektrību un citiem komunālajiem pakalpojumiem, arī pārtikas drošības pasākumi, maksa par mūzikas atskaņošanu veikalā un citi izdevumi, kas katrai no Baltijas valstīm ir atšķirīgi,” saka Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs. 

 

Viņš norāda, ka no svara ir arī konkrētās veikalu ķēdes pozīcijas. „Ja „Rimi” Latvijā ir dominējošais, kopā ar “Maxima”, tad Lietuvā viņš nav dominējošajā tirgū. Tur “Maxima” ir dominējošā (..) Līdz ar to Lietuvā “Rimi” cenas varētu būt nedaudz zemākas, lai konkurētu ar līderiem, savukārt Latvijā viņš pats ir līderis, viņš var turēt relatīvi augstāku cenu,” saka Danusēvičs. 

 

Rīgai ir potenciāls būt dārgākajai no trim galvaspilsētām, jo šeit ir lielākā cilvēku plūsma un līdz ar to arī dārgākas telpas. Taču Danusēvičs uzsver – katram no gadījumiem, kad produkts vienā valstī maksā krietni dārgāk nekā kaimiņos, ir individuāls skaidrojums. 

 

„Ja mēs paskatāmies “Laimas” šokolādes, tad loģiski, ka “Laima” mūsu valstī būs dārgāka nekā kaimiņvalstī, jo kaimiņvalstī “Laimai” ir jācīnās par tirgu, viņa ir mazāk atpazīstama (..) Tāpēc arī tur cena “Laimai” ir loģiski lētāka (..) Savukārt Latvijas iedzīvotāji, pirmkārt, ir patrioti, viņi mīl “Laimas” šokolādi, otrkārt “Laimas” šokolādi visi zina,” analizē Danusēvičs.

 

Tikmēr atšķirīgās degvielas cenas tiek skaidrotas galvenokārt ar mārketinga aktivitātēm. Tās tiek īstenotas arī iekšēji – tikai Latvijā. Proti, vienas kompānijas dažādās uzpildes stacijās cenas var atšķirties atkarībā no akcijas piedāvājumiem vai konkurences tuvējā apkārtnē. „Ņemot vērā to, ka degvielas cenas atšķiras dažādās stacijās vienas valsts ietvaros, salīdzinot dažādas valstis, šīs atšķirības var būt vēl būtiskākas,” skaidro “Statoil” Degvielas kategorijas vadītājs Armands Žubulis. „Piemēram, vakardienas sižetā izskanējusī informācija par Igauniju vairāk skaidrojama ar lokālām mārketinga aktivitātēm Tallinā, kuras rezultātā degvielas cena konkrēti benzīnam šajā pilsētā dažās stacijās bija zemāka nekā citur tīklā,” viņš piebilst.

 

Cenu starpību starp valstīm ietekmē arī akcīzes nodoklis, PVN un obligāto rezervju nodeva. To lielums katrā no valstīm arī nedaudz atšķiras.

 

0
Autors:lsm.lv
Foto:Stock.XCHNG

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 11:54 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 09:00 Kaitīgi ikdienas paradumi un mobilie telefoni
21. decembrī, 08:17 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 08:13 Izsludināts Ziemassvētku noformējuma konkurss “Pasakainie Ziemassvētki”
18. decembrī, 09:32 Kādus projektus pilsētā plāno realizēt nākamajos 7 gados?
17. decembrī, 12:46 No 9. decembra ir aizliegts atrasties uz ūdenstilpju ledus pilsētas teritorijā

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti