VID sola pastiprināt represīvos pasākumus nozarēs ar visaugstāko ēnu ekonomiku 0

Trešdiena, 13 maijā 2015, 09:52 Versija drukāšanai

VID sola pastiprināt represīvos pasākumus nozarēs ar visaugstāko ēnu ekonomiku
Valsts ieņēmumu dienests plāno pastiprināt represīvos pasākumus nozarēs ar visaugstāko ēnu ekonomikas īpatsvaru, aģentūru BNS informēja VID Sabiedrisko attiecību daļā. VID vērš uzmanību, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas rada nepamatotas priekšrocības krāpniecībā iesaistītajiem uzņēmumiem un pazemina godprātīgo uzņēmumu konkurētspēju, kā arī apgrūtina valsts iespējas atbilstošā kvalitātē un apjomā uzlabot situāciju sociālās aizsardzības, izglītības, veselības aprūpes, drošības un sabiedrības aizsardzības jomās, kam valsts atbalsts un papildu finansējums šobrīd ir īpaši nozīmīgs un nepieciešams.


"Lai mazinātu ēnu ekonomiku un novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, VID turpinās aktīvi veikt kontroles pasākumus riska nozaru uzņēmumos. Sadarbībā ar Finanšu ministriju ir arī izstrādāti grozījumi normatīvajos aktos ar mērķi pastiprināt krāpniecībā iesaistīto negodprātīgo komersantu atbildību un mazināt šādu pārkāpumu iespējamību turpmāk," norādīja dienestā.

 

VID arī informēja, ka viens no pēdējā laikā kontroles pasākumos arvien biežāk konstatētajiem virzieniem, kurā notiek apzināta izvairīšanās no nodokļu nomaksas, ir ļaunprātīga iejaukšanās elektroniskajos kases aparātos un sistēmās ar mērķi neuzrādīt uzņēmuma gūtos patiesos ienākumus pilnā apmērā un tādējādi ievērojami samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļu summu. VID veiktie nodokļu kontroles pasākumi un to rezultāti liecina, ka šāda veida pārkāpumi visbiežāk tiek konstatēti uzņēmumos, kas nodarbojas ar sabiedrisko ēdināšanu, zobārstniecību, kā arī tirdzniecības uzņēmumos.

 

"Piemēram, tikai vienā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā - restorānā Vecrīgā - pārbaudes laikā konstatēts, ka, neatļauti iejaucoties kases aparātu darbībā, patiesie par 2014.gadu gūtie ieņēmumi samazināti par 337,5 tūkstošiem eiro. Par minēto gadījumu VID Finanšu policijas pārvaldē ir uzsākts arī kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, kurā pēc sākotnējiem datiem valsts budžetam nodarīto zaudējumu apmērs 2014.gadā ir aptuveni 70 tūkstoši eiro," informēja VID.

 

Kopumā VID Finanšu policijas pārvaldē šobrīd tiek izmeklēti 14 kriminālprocesi saistībā ar elektronisko kases aparātu čeku viltošanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Visos šajos gadījumos VID vēršas gan pret fiziskām personām, kas pastrādājušas šos noziegumus, gan arī pret juridiskām personām, kuru interesēs tikuši pastrādāti minētie noziedzīgie nodarījumi. Kriminālprocesos iesaistīte komersanti pārstāv dažādas nozares – būvniecības nozari, kravas pārvadājumu un transporta pakalpojumu sniegšanas nozari, degvielas tirdzniecības nozari.

 

VID arī informēja, ka šogad 7.maijā visā Latvijā kopumā tika veiktas 194 elektronisko kases aparātu un sistēmu izmantošanas tematiskās pārbaudes, kuru rezultātā 81% gadījumu tika konstatēti dažādi pārkāpumi. Pārbaužu laikā tika izņemti kases aparāti papildu pārbaužu veikšanai, savukārt par pārkāpumiem ir uzsākta lietvedība administratīvo pārkāpumu lietās.

 

Kopumā šī gada pirmajos četros mēnešos VID ir veicis 775 tematiskās pārbaudes tirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem, kuri savā pamatdarbībā ieņēmumu reģistrēšanai izmanto kases aparātus. 65% gadījumu konstatēti pārkāpumi, kas jau atkal liecina, ka uzņēmumi, iespējams, veic darbības ar mērķi slēpt realizācijas ieņēmumus, lai samazinātu gūto ieņēmumu summu un tādejādi izvairītos no nodokļu nomaksas pilnā apmērā.

 

"Lai gan aktīvas VID darbības rezultātā pēdējos gados jau ir veikti daudz būtiski grozījumi normatīvajos aktos, kas vērsti tieši uz negodprātīgo nodokļu nemaksātāju darbības ierobežošanu un izbeigšanu, dažādus pasākumus ar mērķi mazināt ēnu ekonomiku mērķtiecīgi īstenosim arī turpmāk," atzīmēja VID.

 

Tādēļ Finanšu ministrija sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu ir izstrādājusi un valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināti grozījumi noteikumos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām, ar kuriem tiek noteiktas izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas tehniskajās prasībās, kas novērsīs iespēju veikt nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem.

 

VID arī ierosinājis valsts iestāžu darba plānā ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016. – 2020.gadam iekļaut priekšlikumu ieviest jaunu pārbaudes veidu - elektronisko ierīču un iekārtu auditu, kura laikā tiktu veikts budžetā maksājamo summu pārrēķins, nosakot par labu budžetam piedzenamo nodokļa summu un aprēķināta soda nauda 100% apmērā no budžetā iemaksājamās nodokļa summas.

 

VID ir arī izteicis priekšlikumus pastiprināt Administratīvo pārkāpumu kodeksā jau šobrīd noteikto administratīvo atbildību uzņēmumiem, kuri lieto kases aparātu vai sistēmu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma un tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus, nosakot naudas sodu līdz četrtūkstoš trīssimt eiro par katru kases aparātu, kurā pārkāpums ir konstatēts. Vienlaikus VID ir rosinājis pastiprināt administratīvo atbildību arī kases aparātu apkalpojošajiem dienestiem par neatļautu darbību veikšanu, lai mainītu kases aparāta vai sistēmas konstrukciju, iejauktos programmā un radītu iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus.

 

"SSE Riga" pārstāvji trešdien iepazīstinās ar jaunāko ēnu ekonomikas pētījumu Baltijas valstīs, kas liecina, ka ēnu ekonomika Latvijā diemžēl nemazinās, tās īpatsvars pērn bijis apmēram 24% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir teju divas reizes augstāka nekā kaimiņvalstīs.

 

Tika ziņots, ka atbilstoši "SSE Riga" iepriekš veiktajam pētījumam Latvijā ēnu ekonomikas īpatsvars 2013.gadā pieauga par 2,7 procentpunktiem - līdz 23,8% no IKP. Atbilstoši pētījuma datiem Latvijas ēnu ekonomikas augstākais punkts tika sasniegts 2010.gadā (38,1%), bet zemākais - 2012.gadā (21,1%).

0
Autors:BNS
Foto:Stock.XCHNG

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 11:54 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 09:00 Kaitīgi ikdienas paradumi un mobilie telefoni
21. decembrī, 08:17 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 08:13 Izsludināts Ziemassvētku noformējuma konkurss “Pasakainie Ziemassvētki”
18. decembrī, 09:32 Kādus projektus pilsētā plāno realizēt nākamajos 7 gados?
17. decembrī, 12:46 No 9. decembra ir aizliegts atrasties uz ūdenstilpju ledus pilsētas teritorijā
15. decembrī, 20:46 Ziemassvētku noskaņas Daugavpils Tūrisma informācijas centrā
14. decembrī, 16:23 Mūžībā devies Daugavpils pašvaldības policijas priekšnieks Genādijs Kaminskis
14. decembrī, 13:00 Sociālais dienests uzsāk braukšanas karšu noformēšanu daudzbērnu ģimenēm
14. decembrī, 10:05 Pilsētniekus uzrunās atpazīstamie Daugavpils iedzīvotāji

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti