Pētījums: Latvijā apmēram 1800 cilvēku ar HIV par savu saslimšanu nezina 0

Piektdiena, 12 okt 2018, 13:30 Versija drukāšanai

Pētījums: Latvijā apmēram 1800 cilvēku ar HIV par savu saslimšanu nezina
Patlaban Latvijā ir aptuveni 1800 personu, kuras dzīvo ar HIV, bet par savu diagnozi nav informētas, secināts matemātiskās modelēšanas pētījumā, kuru kopš 2015.gada īstenojusi Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kopā ar dalīborganizācijām no Francijas, Beļģijas un Igaunijas.


Kā aģentūru LETA informēja universitātes pārstāve Ieva Nora Gediņa, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, Latvija HIV infekcijas un AIDS gadījumu ziņā ir Eiropas Savienības "līdere", pērn šajā negatīvajā statistikā pārspējot Igauniju.

 

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā šī gada 1.jūlijā dzīvoja 5576 personas, kurām diagnosticēta HIV infekcija, taču reālais inficēto iedzīvotāju skaits, kā noskaidrots pētījumā, kurā izmantotas matemātiskās modelēšanas metodes, varētu būt par 34% lielāks. Tas nozīmē, ka reāli valstī dzīvo vairāk nekā 7400 inficētu cilvēku jeb aptuveni četras personas uz katriem 1000 iedzīvotājiem, lēš pētnieki.

 

Raugoties proporcionāli, no 1800 personām, kuras par savu diagnozi vēl nezina, 50% vīrusu guvušas tieši heteroseksuālu dzimumsakaru ceļā, 35% - lietojot nesterilus priekšmetus narkotiku injicēšanai un 15% - homoseksuālu dzimumsakaru ceļā, secināts pētījumā.

 

Kā uzsvēra RSU docente, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte, Eiropas pētījums par HIV matemātisko modelēšanu un HIV testēšanas aktivitāšu izmēģinājumiem riska grupās tika īstenots no 2015.gada novembra līdz šī gada oktobrim, sadarbojoties organizācijām AIDES (Francija), Antverpenes Tropu medicīnas institūtam un Sabiedrības veselības zinātniskajam institūtam (Beļģija), kā arī Nacionālajam Veselības attīstības institūtam (Igaunija). Projekta vadošais partneris bija Francijas Nacionālais veselības un medicīnisko pētījumu institūts (INSERM). Latvijā datus matemātiskās modelēšanas veikšanai sniedza Slimību profilakses un kontroles centrs.

 

Starptautiskā pētījuma rezultāti, kas aptvers patieso HIV izplatību Latvijā un infekcijas jaunākās identificēšanas pieejas, tiks prezentēti nākamnedēļ, 19.oktobrī, projekta noslēguma seminārā RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā.

 

Seminārā arī paredzēts ziņot par pilotprojekta rezultātiem, kurā Latvijā pirmo reizi izmantota inovatīva HIV testēšanas metode - mutes dobuma sekrēta tests jeb tā dēvētais "siekalu eksprestests". Šo testu pētnieki izmantoja paaugstinātam inficēšanās riskam pakļautajām iedzīvotāju grupām, tostarp personām, kuras injicē narkotikas, un vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Uzskatāms, ka šis pilotpētījums ļāvis valstī aprobēt jaunu HIV noteikšanas stratēģiju un mazināt nediagnosticēto HIV infekcijas gadījumu skaitu šajās grupās, norādīja Gediņa.

0
Autors:LETA
Foto:pixabay.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 12:15 Daugavpils sportisti piedalījās Latvijas čempionātā klasiskajā spēka trīscīņā
Šodien, 12:13 Darba piedāvājumi Daugavpilī (2018. gada 20.novembrī)
Šodien, 11:05 Parakstīts sadarbības memorands ar Minskas Padomju rajona administrāciju
Šodien, 11:03 Daugavpils teātrī gaidāma pirmizrāde komēdijai latgaliski
Vakar, 14:25 Tieslietu ministrija un nozare atzīmē simto pastāvēšanas gadadienu
Vakar, 11:05 Uzvedumu "Saules mūžs" noskatījušies vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju
Vakar, 10:00 Smiltenes novadā, degot šķūņiem, cietis viens cilvēks
Vakar, 09:00 Šonedēļ bieži gaidāms neliels sals
Vakar, 08:00 Šodien ir oficiāla brīvdiena, jo 18.novembris iekrita svētdienā
18. novembrī, 12:41 Latvijas valsts simtgades svinīgajos pasākumos piedalīsies Igaunijas, Islandes, Lietuvas un Somijas prezidenti
18. novembrī, 10:40 Diena būs vējaina, daudzviet uzpilinās lietus
18. novembrī, 10:37 Aprit 100 gadi kopš Latvijas valsts proklamēšanas
17. novembrī, 14:27 Pasniegs Valsts augstākos apbalvojumus
17. novembrī, 12:34 Trešo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē varētu nākties strādāt ar pagaidu budžetu
17. novembrī, 11:25 Šonedēļ Baltijas biržās reģistrēts kritums

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņasFest

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti