Lidija Leikuma: "Esam pieraduši visādus aktierus un tamlīdzīgi cildināt, kāpēc lai tie nebūtu mūsu skolotāji?" 0

Otrdiena, 25 sep 2018, 14:19 Versija drukāšanai

Lidija Leikuma: "Esam pieraduši visādus aktierus un tamlīdzīgi cildināt, kāpēc lai tie nebūtu mūsu skolotāji?"
Nikodems Rancāns bijis latviešu katoļu garīdznieks, Latgales Atmodas kustības darbinieks, rakstnieks, Latvijas vēstures pētnieks un Latgales Pagaidu zemes padomes loceklis. Uz viņa izveidotā un vadītā Rēzeknes valsts skolotāju institūta bāzes laika gaitā attīstījusies Rēzeknes Augstskola, kas tagad zināma kā Rēzeknes tehnoloģiju akadēmija. Pirms četriem gadiem Latgalē iedibināta tradīcija pasniegt balvas izcilā kultūras un izglītības darbinieka piemiņai Latgales labākajiem pedagogiem, kas gan būtiski ceļ skolotāja profesijas prestižu, gan arī aktualizē ar latgaliešu valodu un kultūru saistīto jautājumu pasniegšanas nepieciešamību skolās.


Šoreiz balvas pasniegšanas ceremonija aizvadīta Preiļos, un balvas pasniegtas 6 nominācijās, kas saistās ar inovatīvu un radošu pieeju mācību priekšmetu pasniegšanai, skolēnu darba tikuma audzināšanu, amatu apmācību un ieguldījumu latgaliešu valodas, kultūrvēstures un novadmācības ieviešanā. Pasākuma idejas un scenārija autore Ilga Šuplinska intervijā atzina, ka pagājušo gadu laureāti N. Rancāna balvu uztver kā pamudinājumu ražīgi darboties tālāk un attīstīt aizvien jaunas idejas. Pedagogi, saņemot balvu, savukārt norādīja, ka ir svarīgi saņemt novērtējumu par savu darbu, sevišķi, ja šo darbu redz un atzīst skolēni un darba kolēģi.

 

Šogad divas specbalvas pasniedza arī Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere, kas videosveicienā pasākuma dalībniekiem uzsvēra latgaliešu valodas un kultūras īpašo vērtību, norādot, ka par to būtu jāmāca arī skolā. Vienisprātis ar Eiroparlamenta deputāti ir Nikodema Rancāna balvas ieguvēja, vēsturniece un novadpētniece Irēna Šaicāne, kas atzīst, ka šī brīža Latvijas vēstures grāmatās Latgales inteliģences un dižgaru vārdi nav minēti nemaz.

 

Bez Ata Kronvalda balvas, ko pasniedz pedagogiem valsts mērogā, un dažu atsevišķu pašvaldību iedibinātajām balvām, Nikodema Rancāna balva ir vienīgā, kas skolotājiem tiek pasniegta reģionālā līmenī. Gan Nikodema Rancāna balvas pasniegšana, gan Latgales kultūras darbinieku ilggadējais darbs veicinājis gan sabiedrības, gan valdības lielāku interesi par ar Latgali saistītajiem jautājumiem, un jau 3. Oktobrī Saeimas ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē tiks skatīts jautājums par latgaliešu valodas mācīšanu skolās. Savukārt Latgales skolas var sākt gatavoties nākamā gada Nikodema Rancāna balvas pasniegšanai, kas tiks aizvadīta piekto reizi Nikodema Rancāna 150. Jubilejas gadā.

0
Autors:Evika Muizniece
Foto:Publicitātes foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti