Latvijas Banka izklāsta savu artavu cīņā pret netīro naudu 0

Pirmdiena, 05 mar 2018, 11:05 Versija drukāšanai

Latvijas Banka izklāsta savu artavu cīņā pret netīro naudu
Vēstules, atzinumi, sadarbība ar ASV valsts institūciju pārstāvjiem, līdzdalība dažādās komisijās un darba grupās – šādu Latvijas Bankas ieguldījumu cīņā pret netīro naudu Latvijā rāda centrālās bankas publicētais pārskats par pēdējos gados paveikto darbu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā.


Jautājums par Latvijas Bankas un tās prezidenta Ilmāra Rimšēviča iesaisti ar naudas atmazgāšanas novēršanu saistīto problēmu risināšanā kļuva aktuāls pēc tam, kad Rimšēviču 17. februārī aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās par kukuļņemšanu. Pēc aizturēšanas Rimšēvičs vēršanos pret sevi skaidroja ar to, ka viņš iestājies pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju Latvijā un komercbankām, kas šādu biznesu īsteno.

 

Tagad Latvijas Banka apkopojusi informāciju par centrālās bankas ieguldījumu naudas atmazgāšanas novēršanā.

 

Latvijas Banka informē, ka 2014. gadā no ASV tika saņemta informācija par Latvijas kredītiestāžu darbības norēķinu ar ASV dolāriem jomā neatbilstību ASV regulējumam noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā un ASV plānotajiem pasākumiem savas finanšu sistēmas aizsardzības nodrošināšanai. Tostarp tika saņemts brīdinājums par ierobežojumiem korespondentattiecību pakalpojumiem, kā rezultātā Latvijas kredītiestāžu norēķini ASV dolāros būtu neiespējami, vienlaikus tieši izraisot vairāku risku (reputācijas, darbības, juridiskā un kredītriska) līmeņa paaugstināšanos Latvijas finanšu nozarei.

Savas kompetences ietvaros sadarbojoties ar Finanšu ministriju (FM), Finanšu un kapitāla tirgus komisiju un Latvijas Komercbanku asociāciju, kā arī tās nolīgtajiem konsultantiem "The GK Banking Partnership", kas izstrādāja rekomendācijas nepieciešamajai rīcībai ASV dolāru norēķinu ierobežošanas novēršanai, Latvijas Banka pauda aktīvu viedokli par šiem jautājumiem, lai paaugstinātu Latvijas finanšu nozares, tai skaitā kredītiestāžu, atbilstību noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomas regulējuma prasībām un starptautiski atzītiem šīs jomas standartiem, skaidro centrālā banka.

 

Latvijas Banka savā mājaslapā publicējusi sarakstu par konkrētām centrālās bankas aktivitātēm naudas atmazgāšanas novēršanas jomā pēdējo gadu laikā. Publicēts saraksts, kādas vēstules par pasākumiem kredītiestāžu konkurētspējas pasliktināšanās novēršanai un par pasākumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā Latvijas Bankas prezidents 2015. gadā sūtījis FKTK tā laika vadītājam Kristapam Zakulim. Savukārt pērn janvārī Latvijas Bankas prezidents sūtījis vairākām amatpersonām vēstules par nacionālo risku novērtējumu.

 

Minētajās vēstulēs uzskaitīti konkrēti pasākumi, kas nekavējoties būtu jāīsteno naudas atmazgāšanas novēršanas jomā, lai nodrošinātu finanšu nozares darbības atbilstību augstākajiem standartiem, skaidro Latvijas Banka.

 

Centrālās bankas publicētajā pārskatā aprakstīta Latvijas Bankas pārstāvju sadarbība ar ASV valsts institūciju pārstāvjiem, piemēram, 2016. gadā Latvijas Bankas pārstāvji piedalījušies delegācijā sarunās ar "Deutsche Bank" par korespondentattiecībām ar Latvijas kredītiestādēm, delegācijā sarunās ar Ņujorkas Federālo rezervju bankas pārstāvjiem par sadarbību naudas atmazgāšanas novēršanas jomā, delegācijā sarunās ar ASV firmu "Navigant Consulting Inc.", "Exiger LLC" un "Lewis Baach Kaufmann Middlemiss PLLC" pārstāvjiem par Latvijas kredītiestāžu darbības atbilstības ASV naudas atmazgāšanas novēršanas prasībām pārbaužu gaitu u.c.

 

Latvijas Banka uzskaitījusi arī citus darbus – dažādus centrālās bankas sniegtos atzinumus, līdzdalību Saeimas komisiju sēdēs, kā arī dalību sanāksmēs FM.

 

Kā ziņots, Rimšēvičs tiek turēts aizdomās pēc Krimināllikuma 320.panta ceturtās daļas par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Kukuļa apmērs esot vismaz 100 000 eiro. Rimšēvičam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - 100 000 eiro drošības nauda, noteiktas nodarbošanās aizliegums, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.

 

Rimšēviča aizstāvis bija lūdzis tiesu atcelt divus KNAB noteiktos drošības līdzekļus - nodarbošanās aizliegumu un aizliegumu izbraukt no valsts, taču tiesa šo lūgumu noraidījusi.

 

Neskatoties uz aizdomās turētā statusu un drošības līdzekļiem, Rimšēvičs nolēmis neatkāpties no amata. Viņš atsācis doties uz darbu, tomēr nesaņems atalgojumu, kamēr nepilda amata pienākumus.

0
Autors:DELFI
Foto:leta

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)
16. maijā, 11:41 Kas ir Drive in un kāpēc to izvēlēties?
30. aprīlī, 11:51 Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
27. aprīlī, 12:37 Par apkures atslēgšanu un darbiem iedzīvotāju dzīvokļos
19. aprīlī, 15:18 Pirmo reizi Daugavpilī: slavenā pianiste Poļina Osetinska prezentēs pasaules kino klasikas baroka mūzikas šedevrus
18. aprīlī, 09:08 Aktieri Dmitrijs Nazarovs un Olga Vasiļjeva pēc aizbraukšanas no Krievijas kāps uz skatuves Daugavpilī ar programmu „L'amour-mur” vai „Ačgārnā lielvalsts”
10. aprīlī, 18:05 Liels Stand Up koncerts Daugavpilī
4. aprīlī, 13:42 Grupa “A-Europa” ar “dzīvo” koncertu Daugavpils Kultūras pilī
3. aprīlī, 13:00 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 10)
31. martā, 14:33 Cigaretes – sportistu lāsts
29. martā, 08:02 Berezins: “Šobrīd visiem Latvijas treneriem ir ļoti grūti”
27. martā, 10:21 05/05! "Inženieru arsenāla" lielā atklāšana!
3. martā, 08:00 Arī viena cigarete ir par daudz
22. februārī, 16:30 Daugavpilī atdzimst tūrisma industrija

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti