Gada sākumā palielinājusies maziem bērniem potenciāli bīstama elpceļu vīrusa izplatība 0

Svētdiena, 18 feb 2018, 11:28 Versija drukāšanai

Gada sākumā palielinājusies maziem bērniem potenciāli bīstama elpceļu vīrusa izplatība
Gada sākumā palielinājusies maziem bērniem potenciāli bīstama infekcioza elpceļu vīrusa izplatība, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).


Minētā vīrusa nosaukums ir respiratori sincitiālais vīruss (RSV), kura izplatība tiek novērota katru sezonu. Šī infekcija ir sastopama visā pasaulē, un saslimšanas gadījumi tiek reģistrēti visu gadu, tomēr ziemā un pavasarī parasti tiek novērots saslimšanas pieaugums. RSV izplatās epidēmijas veidā līdzīgi gripas vīrusiem.

 

Kopš sezonas sākuma reģistrēti 136 RSV, un patlaban tiekot izstrādāta vakcīna pret šī vīrusa infekciju.

 

Pēc SPKC paustā, RSV ir ļoti infekciozs, un vairāk nekā puse mazo bērnu inficējas ar to jau pirmajā dzīves gadā. Visvairāk smagu slimības gadījumu ir zīdaiņiem no sešu nedēļu līdz pusgada vecumam, kas saistīts ar iedzimtās imunitātes mazināšanos un elpceļu anatomiskām īpatnībām.

 

Vīruss ir bīstams jaundzimušajiem, tomēr sevišķi bīstama šī infekcija ir neiznēsātiem jaundzimušajiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz. Šiem bērniem infekcija samērā bieži beidzas letāli, norāda SPKC.

 

Arī pieaugušie ir uzņēmīgi pret šo infekciju, tomēr slimība parasti norit vieglā formā. Smagāk slimo gados veci cilvēki. Infekcijas avots ir slims cilvēks, parasti akūtā slimības periodā.

 

SPKC norāda, ka RSV infekcija izplātas ne tikai gaisa pilienu veidā, bet arī ar rokām, gultas piederumiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, sevišķi, kuriem pieskaras daudz cilvēku, tostarp sabiedriskajās vietās. Inkubācijas periods ir divas līdz sešas dienas.

 

Pirmajās slimības dienās cilvēkam parādās sauss klepus, kuru pavada apgrūtināta elpošana. Katarālais sindroms mēreni izteikts, proti, novērojamas iesnas un neliela rīkles gala apsārtums. Tāpat parādās sāpes krūtīs un cianoze jeb ādas krāsas maiņa kādā ķermeņa daļā. Bieži attīstās arī obstrukcijas sindroms jeb akūta elpošanas mazspēja. Visizplatītākais RSV infekcijas simptoms ir sauss, ilgstošs lēkmju veida klepus, kurš var turpināties pat līdz trīs nedēļām. Vairākiem slimniekiem tiek novērota aizdusa jeb akūts elpas trūkums, smaguma sajūta krūšu kurvī un lūpu cianoze, skaidro SPKC.

 

Maziem bērniem slimība norit smagi - ar drudzi, galvassāpēm, vemšanu un paaugstinātu uzbudināmību. Pieaugušajiem un lielākiem bērniem biežāk tiek skarti tikai augšējie elpceļi. Bērniem var būt bronhiolīts jeb sīko bronhu iekaisums vai plaušu karsonis, var parādīties aknu funkciju traucējumi - sāpes labajā paribē, urīns tumšā krāsā, īslaicīgi paaugstināta fermentu aktivitāte, skaidroja speciālisti.

0
Autors:leta
Foto:pixabay

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

21. jūnijā, 12:57 Nodibinājums "Rūpes" pabeidza latviešu valodas apmācības Latgales reģiona NVO
6. jūnijā, 15:46 Inženieru arsenālā – ne tikai retro tehnika, bet arī modernie skaistuļi!
30. maijā, 13:45 Erasmus+: unikāla iespēja Latgales Industriālā tehnikuma izglītojamajiem un darbiniekiem
20. maijā, 09:29 Zemākā un augstākā maksa par 1 kv. m apkuri Daugavpilī atšķiras 14 reizes
15. maijā, 09:31 Radošās rakstīšanas dienas nometne 7. - 9. klašu skolēniem Daugavpilī
8. maijā, 14:53 Klimata un enerģētikas ministrijas vadību nosver uz šķeldas svariem Daugavpilī
29. aprīlī, 12:54 Tiek noslēgta apkures sezona
25. aprīlī, 09:55 Sabiedriskā transporta mēnešbiļetes Daugavpilī: vai tas ir izdevīgi?
22. aprīlī, 09:16 No 1. jūlija tekstilizstrādājumiem tiks piemērots jauns nodoklis. Kas notiks ar apģērbu cenām?
17. aprīlī, 17:58 Ar darbnīcām #DrošaLatvija viesojas reģionos, lai veicinātu noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā
16. aprīlī, 14:24 “INŽENIERU ARSENĀLA” PIRMĀ GADADIENA - "1 GADS KĀ 1 DIENA"
3. aprīlī, 13:43 Nākamo apkures sezonu Daugavpils uzsāks ar zemāku tarifu
27. martā, 17:47 Daugavpils Inovāciju centrā aizritēja STEAM dienas
19. martā, 19:32 Stilīgas sarunas Daugavpilī
11. martā, 12:08 Izglītojoša izstāde “Kosmoss ikdienā”

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti