Rosina veikalos bez maksas izsniegt tikai ļoti mazos plastmasas maisiņus preču fasēšanai 0

Ceturtdiena, 11 jan 2018, 14:40 Versija drukāšanai

Rosina veikalos bez maksas izsniegt tikai ļoti mazos plastmasas maisiņus preču fasēšanai
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina bez maksas izsniegt tikai ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus - tādus, kas ir nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu, liecina valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Iepakojuma likumā.


Lai mazinātu plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņu, grozījumi paredz noteikt, ka no 2019.gada 1.janvāra komersanti tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus neizsniegs bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus, kuru materiāla biezums nepārsniedz 15 mikronus un kas atrodas tiešā saskarē ar produktu.

 

Grozījumi arī paredz, ka komersanti tirdzniecības vietās aizvieto vieglās plastmasas, izņemot ļoti vieglās plastmasas, iepirkumu maisiņus, kas nav izgatavoti no bioloģiski noārdāmas plastmasas, ar iepakojumu no cita veida izejmateriāliem. Tāpat komersantiem jāinformē patērētājus par nepieciešamību samazināt primārā iepakojuma un iepirkumu maisiņu patēriņu.

 

Vienlaikus paredzēts, ka iepakotājiem būs jāsniedz informācija par to izlietoto maisiņu veidiem un apjomiem, kuri netiek nodoti atkritumu apsaimniekotājam.

 

VARAM arī norāda, ka saskaņā ar komersantu sniegto informāciju jau no šī gada tiek plānots rīkot informatīvās kampaņas pircējiem, aicinot izvēlēties videi draudzīgu iepakojumu un domāt par to patēriņu ikdienā, savukārt augļu un dārzeņu zonā izvērtēt iespējas izvēlēties videi draudzīgāku iepakojumu, pakāpeniski nomainot esošo.

 

Tāpat komersanti informējuši, ka plāno plastmasas iepirkumu maisiņiem pie kases palielināt cenu, paralēli palielinot papīra iepirkumu maisiņu piedāvājumu un nodrošinot zemāku cenu attiecībā pret plastmasas iepirkumu maisiņiem.

 

VARAM ir pārliecināta, ka šādas izmaiņas pircējos veicinās iepirkumu maisiņu pārdomātu izmantošanu, aicinās pircējus izvēlēties alternatīvu - videi draudzīgu iepakojumu un ilgtermiņā radīs pozitīvu ietekmi uz vidi.

 

Kā norāda ministrijā, pēc tās pasūtījuma SIA "Geo Consultants" veiktajā pētījumā secināts, ka līdz 0,003 kilogramus smago plastmasas maisiņu svars un daudzums atkritumos 2015.gadā, salīdzinot ar 2010.gadu, ir palielinājies par 57%, bet smagāku maisiņu apjoms par 35%.

 

Pētījumā tika secināts, ka ir nepieciešams ierobežot plastmasas vienreizlietojamo maisiņu pieejamību tirdzniecības vietās, izsniegt tos tikai pēc pircēja lūguma vai pie kases, kā arī ir nepieciešams piemērot maksu par plastmasas vienreizlietojamajiem maisiņiem un rosināt iedzīvotājus izmantot papīra iepakojumu plastmasas maisiņu vietā.

 

Ministrija uzsver, ka grozījumi Iepakojuma likumā ir izstrādāti, lai pārņemtu Eiropas Savienības Direktīvu par vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa samazināšanu.

 

Saskaņā ar Valsts vides dienesta sniegto informāciju, 2016.gadā veikalos tika izplatītas 1735 tonnas plastmasas maisiņu, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, bet 2017.gadā - 173 tonnas.

 

Savukārt maisiņi, kuru svars ir lielāks, 2016.gadā veikalos izplatīti 2112 tonnu apmērā, bet 2017.gadā - 1967 tonnu.

0
Autors:LETA
Foto:Lita Krone/LETA

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 09:28 Noskaidroti Daugavpils pilsētas čempionāta futbolā 7x7 uzvarētāji
Vakar, 09:19 Zemkopības ministrs tikās ar AS „Ditton pievadķēžu rūpnīca” vadību un darbiniekiem
Vakar, 09:17 Paplašinās sadarbība starp Daugavpili un Gruziju
Vakar, 09:16 V Starptautiskajā Austrumbaltijas Biznesa forumā Daugavpilī notiek diskusijas un kontaktbirža
Vakar, 09:13 Par labāko horeogrāfu festivālā „Belaya Vezha” atzīta Irina Saveļjeva
22. septembrī, 15:25 Naktī teju visā valstī gaisa temperatūra noslīdēs zem +10 grādiem
22. septembrī, 14:20 Fiktīvas laulības beidzas ar 5590 eiro sodu un brīvības atņemšanu
22. septembrī, 12:00 Slimnīcā nogādāts vēl viens sēņu upuris
22. septembrī, 10:00 Tallinā un Viļņā aug dīzeļdegvielas cena
22. septembrī, 09:55 Pār Latviju turpina virzīties aukstā atmosfēras fronte
21. septembrī, 12:55 Latvijā 36% no visām kūdras ieguves ietekmētajām teritorijām ir degradēti kūdrāji
21. septembrī, 12:45 Lietu par izvarošanu un aplaupīšanu Daugavpilī turpinās skatīt oktobrī
21. septembrī, 12:31 Daugavpilī notika diskusija par emigrāciju un tās izaicinājumiem
21. septembrī, 12:00 RSU pētnieki: Latvijā uzņēmīgu cilvēku rīcību kavē institūcijas
21. septembrī, 11:00 "airBaltic": par mīlētāko Latvijas pilsētu uzvarējušas Cēsis

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

fm_konsaltings

Fest

Projekti

Projekti