Rosina veikalos bez maksas izsniegt tikai ļoti mazos plastmasas maisiņus preču fasēšanai 0

Ceturtdiena, 11 jan 2018, 14:40 Versija drukāšanai

Rosina veikalos bez maksas izsniegt tikai ļoti mazos plastmasas maisiņus preču fasēšanai
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina bez maksas izsniegt tikai ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus - tādus, kas ir nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu, liecina valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Iepakojuma likumā.


Lai mazinātu plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņu, grozījumi paredz noteikt, ka no 2019.gada 1.janvāra komersanti tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus neizsniegs bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus, kuru materiāla biezums nepārsniedz 15 mikronus un kas atrodas tiešā saskarē ar produktu.

 

Grozījumi arī paredz, ka komersanti tirdzniecības vietās aizvieto vieglās plastmasas, izņemot ļoti vieglās plastmasas, iepirkumu maisiņus, kas nav izgatavoti no bioloģiski noārdāmas plastmasas, ar iepakojumu no cita veida izejmateriāliem. Tāpat komersantiem jāinformē patērētājus par nepieciešamību samazināt primārā iepakojuma un iepirkumu maisiņu patēriņu.

 

Vienlaikus paredzēts, ka iepakotājiem būs jāsniedz informācija par to izlietoto maisiņu veidiem un apjomiem, kuri netiek nodoti atkritumu apsaimniekotājam.

 

VARAM arī norāda, ka saskaņā ar komersantu sniegto informāciju jau no šī gada tiek plānots rīkot informatīvās kampaņas pircējiem, aicinot izvēlēties videi draudzīgu iepakojumu un domāt par to patēriņu ikdienā, savukārt augļu un dārzeņu zonā izvērtēt iespējas izvēlēties videi draudzīgāku iepakojumu, pakāpeniski nomainot esošo.

 

Tāpat komersanti informējuši, ka plāno plastmasas iepirkumu maisiņiem pie kases palielināt cenu, paralēli palielinot papīra iepirkumu maisiņu piedāvājumu un nodrošinot zemāku cenu attiecībā pret plastmasas iepirkumu maisiņiem.

 

VARAM ir pārliecināta, ka šādas izmaiņas pircējos veicinās iepirkumu maisiņu pārdomātu izmantošanu, aicinās pircējus izvēlēties alternatīvu - videi draudzīgu iepakojumu un ilgtermiņā radīs pozitīvu ietekmi uz vidi.

 

Kā norāda ministrijā, pēc tās pasūtījuma SIA "Geo Consultants" veiktajā pētījumā secināts, ka līdz 0,003 kilogramus smago plastmasas maisiņu svars un daudzums atkritumos 2015.gadā, salīdzinot ar 2010.gadu, ir palielinājies par 57%, bet smagāku maisiņu apjoms par 35%.

 

Pētījumā tika secināts, ka ir nepieciešams ierobežot plastmasas vienreizlietojamo maisiņu pieejamību tirdzniecības vietās, izsniegt tos tikai pēc pircēja lūguma vai pie kases, kā arī ir nepieciešams piemērot maksu par plastmasas vienreizlietojamajiem maisiņiem un rosināt iedzīvotājus izmantot papīra iepakojumu plastmasas maisiņu vietā.

 

Ministrija uzsver, ka grozījumi Iepakojuma likumā ir izstrādāti, lai pārņemtu Eiropas Savienības Direktīvu par vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa samazināšanu.

 

Saskaņā ar Valsts vides dienesta sniegto informāciju, 2016.gadā veikalos tika izplatītas 1735 tonnas plastmasas maisiņu, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, bet 2017.gadā - 173 tonnas.

 

Savukārt maisiņi, kuru svars ir lielāks, 2016.gadā veikalos izplatīti 2112 tonnu apmērā, bet 2017.gadā - 1967 tonnu.

0
Autors:LETA
Foto:Lita Krone/LETA

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 11:59 Pabeigti būvdarbi Daugavpils kultūras pilī
Vakar, 11:33 Pabeigti būvdarbi Daugavpils kultūras pilī (VIDEO)
Vakar, 11:32 Aizvadītā pirmajā šī gada Daugavpils pilsētas domes sēde (VIDEO)
Vakar, 11:18 Martins Dukurs kļuvis par vienīgo Eiropas titulu rekordistu olimpiskajos ziemas sporta veidos
Vakar, 11:04 Noslēgusies Daugavpils atkritumu dedzināšanas rūpnīcas būvniecības “sāga” (VIDEO)
Vakar, 11:01 No 25. janvāra publiskajā apspriešanā nonāks jaunā Daugavpils pilsētas plānojuma redakcija (VIDEO)
Vakar, 08:14 Konflikts starp Gobzemu un Kaimiņu traucē izveidot valdību, atzīst Zakatistovs
19. janvārī, 09:28 Aprit 100 gadi kopš pirmajām demokrātiskajām vēlēšanām Latvijā - Liepājas domnieku vēlēšanām
19. janvārī, 09:26 Elksniņš pirmajā darba dienā mēra amatā aptur atkritumu dedzinātavas projektu pilsētā
19. janvārī, 09:25 Mana nākotnes skola. Daugavpils 17.vidusskola (VIDEO)
19. janvārī, 09:19 Sestdien gaidāms samērā saulains laiks
19. janvārī, 09:17 Valsts aizsardzības mācību pirmajā semestrī apguvuši 134 skolēni
18. janvārī, 09:51 Elksiņš-Eigims-Elksniņš: Daugavpilij atkal jauns pilsētas domes priekšsēdētājs (VIDEO)
18. janvārī, 09:38 Nedēļas apskats: ziņo Valsts Policija un VUGD (VIDEO)
18. janvārī, 09:33 Turpmāk kosmētiskā iedeguma pakalpojumu drīkstēs sniegt tikai pilngadīgām personām (VIDEO)

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņasFruktFest

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti