Nodokļu reforma mazinās darbaspēka nodokļa slogu 0

Piektdiena, 13 okt 2017, 12:00 Versija drukāšanai

Nodokļu reforma mazinās darbaspēka nodokļa slogu
Sākot ar 2017. gada beigām, spēkā stāsies izmaiņas, ko paredz Saeimā izsludinātā nodokļu reforma. Viens no būtiskākajiem tās mērķiem – pārnest darbaspēka nodokļa slogu, kas Latvijā ir salīdzinoši augsts, uz patēriņu un kapitālu. Paredzams, ka gaidāmās izmaiņas motivēs uzņēmējus investēt vairāk līdzekļu uzņēmuma attīstībā. Ievērojamu labumu līdz ar jauno nodokļu politiku gūs tieši mazo algu saņēmēji.


Finanšu ministrija norāda, ka reformā ietvertajiem grozījumiem ir jāveido prognozējama nodokļu stratēģija, kas stiprinātu konkurenci, veicinātu eksportu un nodrošinātu lielākus ienākumus algotajiem darbiniekiem.

 

Nodokļa sloga pārnešana no darbaspēka uz kapitālu tiks panākta, realizējot būtiskas izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanā.

 

Ienākumiem no kapitāla piemēros 20 % nodokli

 

Jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums paredz, ka nesadalītajai peļņai UIN nepiemēros.

 

Tā vietā kopēju UIN likmi 20% apmērā piemēros sadalītajai peļņai jeb dividendēm, kā arī citām ar saimniecisko darbību nesaistītām izmaksām. Līdzīga UIN maksāšanas sistēma ir Igaunijā.

 

Ņemot vērā to, ka nodokli no dividendēm turpmāk plānots iekasēt uzņēmumu līmenī, piemērojot kopējo 20% UIN likmi, fiziskās personas saņemtās dividendes vairs netiks apliktas ar IIN, ja par tām būs samaksāts UIN.

 

Būtiski, ka atšķirībā no pašreizējā regulējuma, kurā UIN taksācijas periods ir viens gads, jaunais uzņēmumu ienākuma nodokļa likums nosaka, ka turpmāk taksācijas periods būs viens kalendārais mēnesis.

 

Būtiski arī, ka no 2018. gada 1. jūlija UIN vairs nebūs jāmaksā avansā.

 

Lēmums neiekasēt nodokli no uzņēmumā nesadalītās peļņas, turpinot piemērot UIN pārējiem tēriņiem, tostarp dividendēm, pieņemts, lai mudinātu vietējos uzņēmējus domāt ilgtermiņā un investēt pēc iespējas vairāk līdzekļu attīstībā – darbības modernizācijā, ražošanas apjomu vai pakalpojumu sniegšanas kvalitātes celšanā un citos plānos, kas spēcinātu uzņēmumus.

 

Pēc finanšu ministres Dana Reizniece-Ozolas teiktā, Igaunijas pieredze liecina, ka uzņēmēji retāk sadala peļņu dividendēs, tā vietā izvēloties veidot uzkrājumus. Tādējādi pieaug uzņēmumu kapitāls un ir vieglāk piesaistīt investīcijas.

 

Vienlaikus būtu jāsarūk arī ēnu ekonomikai, jo mazinātos tendence slēpt patiesos ieņēmumus.

 

Tāpat kā līdz šim, pie ienākumiem no kapitāla tiek pieskaitīti arī kapitāla aktīvu atsavināšanas ienākumi (t.sk. ienākumi no nekustamā īpašuma atsavināšanas), un tie ir apliekami ar IIN. Turpmāk IIN likme ienākumiem no kapitāla arī būs 20 %.

 

Līdz 2023. gadam ir pagarināts atbrīvojums no IIN nekustamā īpašuma pārdošanas ienākumam, ja lauksaimniecības zeme tiek pārdota lauksaimniekam.

 

Spēkā paliks arī līdzšinējā IIN likme (10 %) un IIN aprēķināšanas kārtība nekustamā īpašuma izīrēšanas un iznomāšanas ienākumiem, ja īres vai nomas līgums ir reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā.

 

Pieaugs minimālā alga un neapliekamais minimums

 

Vienlaikus paredzēts ieviest progresīvo IIN likmi, kas sadalīs trīs grupās tos nodokļu maksātājus, kuri gūst ienākumus, strādājot algotu darbu.

 

Sākot ar 2018. gadu, ienākumiem līdz 1667 eiro mēnesī IIN likme tiks samazināta no 23% uz 20%, savukārt personām ar lielākiem ikmēneša ienākumiem, tai ienākumu daļai, kas pārsniedz minētos 1667 eiro, paliks esošā likme 23 %.

 

Personām ar ienākumiem virs 4583 eiro mēnesī piemēros 31,4% likmi. Šī likme attieksies tikai uz to ienākumu daļu, kas pārsniegs 4583 eiro.

 

Minimālais atalgojums jau 2018. gadā pieaugs no 380 eiro līdz 430 eiro mēnesī (pirms nodokļu nomaksas). Būtiski tiks celts arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) neapliekamais diferencētais minimums.

 

Šobrīd tas ir no 60 eiro līdz 115 eiro mēnesī (diferencēts: algai pieaugot, samazinās), taču no nākamā gada būs 0-200 eiro robežās un turpinās pieaugt ar katru gadu, 2019. gadā sasniedzot 0-230 eiro, bet 2020. gadā – 0-250 eiro robežu.

 

Reforma visvairāk dos mazo algu saņēmējiem

 

Kopumā viens no galvenajiem FM izstrādātās nodokļu reformas mērķiem ir samazināt darbaspēka nodokļa slogu un palielināt strādājošo iedzīvotāju ienākumus, nosakot zemāku IIN likmi, paaugstinot minimālo algu un neapliekamo minimumu, kā arī veicot citus nodokļu politiku koriģējošus pasākumus.

 

Aprēķini liecina, ka reformas rezultātā ieguvēji būs teju 99% algoto darbinieku, un lielāko ieguvumu izjutīs tieši mazāk atalgotie darbinieki un mazāk aizsargātās sociālās grupas.

 

Paredzēto izmaiņu ieviešana arī padarīs Latviju konkurētspējīgāku pārējo Baltijas valstu vidū.

 

Papildu informācija par nodokļu reformu meklējiet Finanšu ministrijas un Valsts ieņēmuma dienesta interneta mājas lapās fm.gov.lv un vid.gov.lv.

0
Autors:DELFI
Foto:pixabay.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 10:30 Avārijās Latvijā cietuši 16 cilvēki
Vakar, 10:00 Daugavā pie Jēkabpils ūdens līmenis divās dienās kāpis par vairāk nekā diviem metriem
Vakar, 09:00 Rietumeiropā šī ir viena no tumšākajām ziemām novērojumu vēsturē
Vakar, 08:00 Daugavpils šī gada budžeta izdevumi plānoti par 19,6 miljoniem eiro lielāki nekā ieņēmumi
19. janvārī, 14:40 Atrasties uz ledus ir ļoti bīstami, brīdina VUGD
19. janvārī, 14:13 Šogad augstākās izglītības iestādēs būs pieejamas 26 327 budžeta vietas
19. janvārī, 13:49 ĀM: Latvijas iekļaušana Ukrainas "ārzonu sarakstā" neapšaubāmi ir kļūda
19. janvārī, 13:34 Jelgavā traucēta elektroapgāde aptuveni 1200 "Sadales tīkla" klientiem
19. janvārī, 13:09 Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā
19. janvārī, 08:45 Tuvākajās diennaktīs kļūs nedaudz aukstāks
19. janvārī, 08:00 "Oligarhu lietas" komisijas divu darbinieku algošanai izlietoti 9468 eiro pirms nodokļu nomaksas
18. janvārī, 16:45 Nabadzības riskam Latvijā pakļauti 72,8% vientuļo pensionāru
18. janvārī, 15:25 2017. gada lasītākās grāmatas Daugavpils bibliotēkās
18. janvārī, 13:40 Šķērsojot ielu, trešdien traumas guvuši deviņi bērni
18. janvārī, 13:09 Auto iebrauc grāvī un cieš divgadīgs bērns

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

Projekti

Projekti

Projekti