Izmaiņas Elektroenerģijas tirgū 0

Svētdiena, 14 dec 2014, 12:35 Versija drukāšanai

Izmaiņas Elektroenerģijas tirgū
Izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā paredz, ka no 2015. gada 1. janvāra elektroenerģijas tirgus ir atvērts brīvai konkurencei, ļaujot elektrību iedzīvotājiem tirgot savstarpēji konkurējošiem tirgotājiem.Šodien, 15. decembrī ir pēdējā diena, kad mājsaimniecības var izvēlēties elektroenerģijas piegādātāju.


Tas nozīmē, ka iedzīvotāji turpmāk elektrību varēs pirkt par iespējami zemāko tirgus cenu, izvēloties savam patēriņam piemērotāko piedāvājumu. Tirgus atvēršana ir nākamais solis, ko pakāpeniski īsteno Baltijas valstis, lai sekmīgi iekļautos kopējā Eiropas un Ziemeļu valstu elektroenerģijas tirgū, kura dalībnieki ievēro vienotus, atvērta tirgus principus un, savstarpēji kooperējoties, veido piekļuvi izdevīgākām elektrības cenām.

 

Cenu regulācijas atcelšana ir signāls citiem potenciāliem konkurējošiem tirgotājiem, ka Latvijas tirgū tiek ieviesti godīgi tirgus apstākļi, kuros iespējams strādāt. Tas nodrošinās lietotājiem plašākas izvēles iespējas un pieejamo pakalpojumu klāstu, un kvalitāti. Neatkarīgi no izvēlētā tirgotāja elektroenerģijas fizisko piegādi, elektrotīkla uzturēšanu un attīstību, elektroenerģijas uzskaiti, bojājumu novēršanu un pieslēgumu pakalpojumus, ko regulē valsts, arī turpmāk nodrošinās AS „Sadales tīkls”.

 

Savukārt, lai kompensētu elektroenerģijas tarifu izmaiņas, valstij atsakoties no visiem iedzīvotājiem subsidētā „Starta tarifa”, ir izstrādāts atbalsta mehānisms sociāli mazaizsargātajām sabiedrības grupām – trūcīgajām, maznodrošinātajām personām un daudzbērnu ģimenēm.

Elektroenerģijas tirgus atvēršanas principi paliek nemainīgi – iedzīvotājiem ir jāizvēlas sev piemērotākais piedāvājums, izvērtējot dažādu tirgotāju produktus. Lai izvēlētos atbilstošāko elektroenerģijas piedāvājumu, iedzīvotājiem jāpievērš uzmanība vairākiem kritērijiem un viens no svarīgākajiem izvēles kritērijiem ir mājsaimniecības vidējais mēneša patēriņš.

 

Saņemot tirgotāja piedāvājumu, rūpīgi jāizsver arī citi piedāvājuma nosacījumi, kas var radīt papildu izmaksas vai gluži pretēji – samazināt tās. Tādēļ pienācīga uzmanība jāvelta detaļām, tādām kā piegādes veids – elektronisks, izlīdzinātais maksājums vai drukāts rēķins, kā arī apmaksas veids – bankas filiāle, pasta nodaļa, internetbanka.

 

Vērīgi jāpārskata visi piedāvājuma un līguma nosacījumi, kā, piemēram, piedāvājuma cena, apmaksas kartība, termiņi, sadarbības pārtraukšanas iespējas u.c. Klientam jāveic izvēle starp piedāvājumiem, jāsazinās ar savu izvēlēto tirgotāju, kas savukārt tālāk informēs AS „Sadales tīkls” un nokārtos nepieciešamās formalitātes.

 

Mājsaimniecībām jāsaprot, ka elektrības tirgotāju būs iespējams mainīt kaut vai katru mēnesi, vien rūpīgi jāizvērtē visi līguma nosacījumi ar tirgotāju. Elektroenerģijas tirgotāja maiņas procesā bez mājsaimniecībām ir iesaistītās vēl trīs puses – iepriekšējais elektrības tirgotājs, jaunais tirgotājs un sadales sistēmas operators. Lai datu apmaiņa starp iesaistītajām pusēm notiktu kvalitatīvi, ir nepieciešamas divas nedēļas, tādēļ 15.decembris būs pēdējais datums, lai klients jau 1. janvārī varētu pirkt elektrību no sevis izvēlētā tirgotāja.

 

Ja klients vēlēsies mainīt tirgotāju pēc 15.decembra, tad viņš līgumu ar jauno piegādātāju varēs slēgt tikai vēl pēc mēneša – nevis ar 2015.gada 1.janvāri, bet 1.februāri. Pirms izvēlēties tirgotāju, ikviens tiek aicināts vēlreiz pārbaudīt un pārskatīt esošos līgumus, saprast savu enerģijas patēriņu, lai izvēlētos tieši sev atbilstošāko un izdevīgāko tirgotāja piedāvājumu.

 

Gadījumā, ja klients līdz elektroenerģijas tirgus atvēršanas brīdim nebūs izvēlējies sev piemērotāko elektroenerģijas piedāvājumu, elektroenerģijas piegāde netiks pārtraukta. Elektroenerģijas piegādi šim lietotājam nodrošinās esošais tirgotājs Universālā pakalpojuma ietvaros un izvēlēties elektroenerģijas tirgotāju klients varēs jebkurā brīdī.

 

2014. gada sākumā gatavību tirgot elektroenerģiju mājsaimniecībām bija izteikuši četri tirgotāji, savukārt šobrīd – jau septiņi, no kuriem trijiem – AS „Latvenergo”, SIA „Baltkom”, SIA "220 Enerģija" un SIA „WIN Baltic” – jau ir spēkā esoši piedāvājumi, savukārt pārējie tirgotāji ar saviem elektrības piedāvājumiem iepazīstinās līdz šī gada beigām vai nākamajā gadā. Informāciju par visiem tirgotājiem mājsaimniecībām var iegūt AS „Sadales tīkls” mājaslapā www.sadalestikls.lv, kā arī rakstot uz st@sadalestikls.lv vai zvanot uz AS „Sadales tīkls” Klientu servisam pa tālr. 80200403.

Lūdzam skatīt šeit: http://sadalestikls.lv/lat/tirgus/elektroenergijas_tirgotaji/

 

Kopējo maksu par elektroenerģiju veido vairākas komponentes – maksa par elektroenerģiju un tās tirdzniecību, maksa par sistēmas pakalpojumiem (elektroenerģijas piegādi), obligātā iepirkuma komponentes (OIK), kā arī pievienotās vērtības nodoklis (PVN).

Līdz elektroenerģijas tirgus atvēršanas brīdim mājsaimniecības norēķinās pēc viena kopīga tarifa, kurā tiek iekļautas visas elektroenerģijas cenas komponentes. Brīvā tirgus apstākļos katra pakalpojuma cenas komponente tiek izdalīta atsevišķi un klients ar elektroenerģijas tirgotāju vienojas par vienu komponentes apmēru – maksu par elektroenerģiju. Savukārt pārējās cenas sastāvdaļas (maksa par sistēmas pakalpojumiem, OIK, PVN) paliek regulētas, un tās apstiprina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Līdz ar to noteikt precīzas elektroenerģijas cenas izmaiņas nav iespējams, jo tas atkarīgs gan no elektroenerģijas piedāvājuma nosacījumiem, gan no konkrēta klienta elektroenerģijas patēriņa.

 

Aprēķinus par elektroenerģijas cenu izmaiņām varēs veikt tajā brīdī, kad visi tirgotāji būs publiskojuši savus piedāvājumus. Tā kā lielākajā daļā mājsaimniecību vidējais mēneša patēriņš ir aptuveni 100 kWh, tad paredzams, ka elektrības rēķins tām palielināsies 5 eiro robežās. Savukārt sociāli mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām, kas saņems valsts atbalstu, iekļaujoties noteiktajā kompensējamās elektroenerģijas apjomā (mazturīgajiem – līdz 100 kWh mēnesī un daudzbērnu ģimenēm līdz 300 kWh mēnesī) maksa par elektroenerģiju nepieaugs, ja pārējo komponenšu izmaksas saglabāsies līdzšinējā līmenī. Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām nevar būt par pamatu citu preču un pakalpojumu cenu kāpumam, jo lielie komersanti elektroenerģiju brīvajā tirgū jau iegādājas no 2008. gada, bet vidējie un mazie uzņēmēji – no 2012.gada.

 

Atbildes uz jautājumiem par elektroenerģijas tirgus atvēršanu ikviens interesents var iegūt, rakstot uz e-pastu st@sadalestikls.lv vai zvanot AS „Sadales tīkls” Klientu servisam pa tālr. 80200403.

0
Autors:Grani.lv
Foto:grani.lv

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 09:16 No 1. jūlija tekstilizstrādājumiem tiks piemērots jauns nodoklis. Kas notiks ar apģērbu cenām?
17. aprīlī, 17:58 Ar darbnīcām #DrošaLatvija viesojas reģionos, lai veicinātu noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā
16. aprīlī, 14:24 “INŽENIERU ARSENĀLA” PIRMĀ GADADIENA - "1 GADS KĀ 1 DIENA"
3. aprīlī, 13:43 Nākamo apkures sezonu Daugavpils uzsāks ar zemāku tarifu
27. martā, 17:47 Daugavpils Inovāciju centrā aizritēja STEAM dienas
19. martā, 19:32 Stilīgas sarunas Daugavpilī
11. martā, 12:08 Izglītojoša izstāde “Kosmoss ikdienā”
6. martā, 10:16 Paziņojums par lokālplānojuma redakcijas nodošanu sabiedriskajai apspriešanai
5. martā, 10:06 AADSO aicina uz semināru par atkritumu apsaimniekošanu
20. februārī, 12:43 Iedzīvotāji var samazināt maksu par atkritumu izvešanu
31. janvārī, 09:46 Ja savlaicīgi neapmaksā apkures rēķinu, to sedz no priekšapmaksas
26. janvārī, 12:55 Tīrot katlus šķeldas katlumājā, sekmē to darbības efektivitāti
19. janvārī, 13:14 Renovēto māju iedzīvotāji par apkuri maksā krietni mazāk
1. janvārī, 00:00 Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa apsveikums Jaunajā gadā
27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti