KNAB piešķīris prēmijas "par drošsirdīgu rīcību", organizējot konferenci 0

Piektdiena, 19 maijā 2017, 11:45 Versija drukāšanai

KNAB piešķīris prēmijas "par drošsirdīgu rīcību", organizējot konferenci
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ārpus apkarošanas bloka esošajām amatpersonām piešķirtas prēmijas "par drošsirdīgu rīcību", organizējot konferenci, secināts Valsts kontroles (VK) revīzijā par KNAB 2016.gada pārskatu.


Biroja amatpersonu atalgojuma izdevumus veido mēnešalga, piemaksas, prēmijas un naudas balvas.

 

Viena no prēmijām tiek piešķirta par darba izpildes novērtējumu, kuru biroja amatpersonām piešķir reizi kalendāra gadā saskaņā ar ikgadējo darba izpildes novērtēšanu. Pārskata gadā prēmija saskaņā ar ikgadējo darbības un tās rezultātu novērtējumu ir izmaksāta par kopsummā 85 823 eiro.

 

Otrs prēmijas veids tiek piešķirts par pašaizliedzīgu vai drošsirdīgu rīcību. Pārskata gadā prēmija par drošsirdīgu vai pašaizliedzīgu rīcību ir piešķirta kopumā 65 KNAB amatpersonām kopsummā 17 460 eiro, no tiem 5575 eiro ir 20 biroja amatpersonām piešķirtā prēmija par gadskārtējās profesionālās konferences un ģenerālās asamblejas "Eiropas partneri cīņai pret korupciju/Eiropas kontakttīkls cīņai pret korupciju" veiksmīgas norises nodrošināšanu.

 

Prēmija piešķirta Sekretariāta, Finanšu nodaļas, Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļas, Politikas plānošanas nodaļas un Iekšējās drošības nodaļas amatpersonām.

 

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteikts, ka amatpersonu var prēmēt par drošsirdīgu un pašaizliedzīgu rīcību, veicot amata pienākumus, kā arī par tāda nozieguma novēršanu vai atklāšanu, kas radījis vai varēja radīt būtisku kaitējumu.

 

KNAB iekšējā kārtībā ir noteikti nosacījumi prēmijas par drošsirdīgu un pašaizliedzīgu rīcību piešķiršanai, proti, novērsts tāds noziegums, kura rezultātā ir novērsti draudi personas veselībai vai dzīvībai, atklāts īpaši sarežģīts noziegums un tā atklāšana veicinājusi ātrāku kriminālvajāšanas uzsākšanu vai sekmējusi turpmāku noziedzīgu nodarījumu novēršanu vai skaita samazināšanu, kā arī veikta pašaizliedzīga un drošsirdīga rīcība, glābjot personu dzīvību vai īpašumu, norāda VK.

 

VK secinājusi, ka prēmija par drošsirdīgu un pašaizliedzīgu rīcību, veicot amata pienākumus, ir speciāls prēmijas veids, kas attiecas uz ierobežotu amatpersonu loku, piemēram, uz operatīvo darbību, nevis uz finanšu, lietvedības un tamlīdzīgu amatpersonu veicamajām funkcijām.

 

Revīzijas laikā KNAB sniedzis skaidrojumu, ka 2016.gadā no 15. līdz 17.novembrim Rīgā norisinājās starptautiska pretkorupcijas profesionāļu gadskārtējā konference. Lai novērtētu ieguldīto darbu, organizējot pirmo šāda veida starptautisko konferenci Baltijas valstīs, tika nolemts amatpersonām, kuras nodrošināja konferences īstenošanu, piešķirt prēmiju par drošsirdīgu un pašaizliedzīgu rīcību, kas sekmējusi turpmāku noziedzīgu nodarījumu novēršanu.

Tomēr VK revīzijā konstatējusi, ka amatpersonas netika vērtētas pēc specifiskā kritērija - drošsirdīga un pašaizliedzīga rīcība, veicot amata pienākumus, kā arī netika izvērtēta tāda nozieguma novēršana vai atklāšana, kas radījis vai varēja radīt būtisku kaitējumu.

 

Tādējādi Valsts kontroles ieskatā KNAB, piešķirot speciālo prēmiju par drošsirdību saistībā ar konferences organizēšanu, nav atbilstoši piemērojis Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteiktos motivācijas instrumentus.

 

Tāpat VK revīzijā izvērtējot KNAB piemēroto kārtību piemaksas noteikšanā, neguva pārliecību par ikvienas amatpersonas, kam piešķirta piemaksa par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti, individuālā darba snieguma izvērtējumu atbilstoši biroja iekšējā kārtībā noteiktajiem kritērijiem. Tādējādi revidentu vērtējumā pietrūkst pamatojuma tam, ka piemaksas piešķirtas kā motivācija kompetentākajām iestādes amatpersonām.

 

Birojā piemērotā prakse piemaksas noteikšanā drīzāk norāda uz pieejamo līdzekļu maksimālu izmantošanu visu biroja amatpersonu materiālai stimulēšanai pārskata gada noslēdzošajos mēnešos, norāda VK.

 

Piemēram, Finanšu nodaļas speciālistiem piemaksa par personisko ieguldījumu un kvalitāti no oktobra līdz decembrim tiek pamatota ar to, ka 2015.gada pārskats ir sagatavots laikā un grāmatojumi ir veikti savlaicīgi, kā arī par intensīvu darbu gada pārskata sagatavošanas laikā līdz maijam. Revidentu vērtējumā minētie uzdevumi ietilpst attiecīgo amatpersonu pienākumos, par ko tiek saņemta mēnešalga un prēmija par ikgadējo amatpersonu novērtēšanu.

 

VK revīzijā ieteikusi KNAB veikt pasākumus, lai likumā paredzētie amatpersonu motivācijas instrumenti - piemaksas un prēmijas - tiktu noteikti atbilstoši KNAB iekšējā kārtībā apstiprinātajiem kritērijiem, kā arī ņemot vērā likuma attiecīgās normas mērķi.

0
Autors:LETA
Foto:Zane Bitere / LETA

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

2. februārī, 13:49 Pledi ne tikai mūs sasilda, bet arī rotā māju
1. februārī, 10:40 Labākās dāvanu idejas sievietēm - ideāli piemērotas jebkuriem svētkiem
31. janvārī, 20:08 Kā darbojas saules paneļi un vai tie ir piemēroti manam mājoklim?
30. janvārī, 21:41 Kā darbojas saules paneļi un vai tie ir piemēroti manam mājoklim?
26. janvārī, 13:47 Kā trauksmes signālus par psihisko veselību atpazīt ikdienā
31. decembrī, 22:30 Vecgada Top Latgale raidījums Vienības laukumā
31. decembrī, 13:19 2022. gada apskats
22. decembrī, 16:18 Kā nezaudēt naudu tirgojot kriptovalūtas
22. decembrī, 13:31 Kāpēc putekļu sūcēji var kļūt neciešami skaļi
13. decembrī, 11:32 “Maxima Latvija” kļūst par IIHF Pasaules čempionāta hokejā 2023 pirmo oficiālo partneri Latvijā
28. novembrī, 10:29 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 6)
31. oktobrī, 18:59 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 5)
31. oktobrī, 09:00 Atver jaunu analīžu nodošanas punktu Ķīmiķu mikrorajonā
30. septembrī, 15:05 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 4)
15. septembrī, 08:30 Vienības tilts (Rīgas ielas svētku gaidot)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti