Latgalē priecājas par otrās maizes - kartupeļu kvalitāti 0

Ceturtdiena, 27 aug 2015, 13:35 Versija drukāšanai

Latgalē priecājas par otrās maizes - kartupeļu kvalitāti
Raža, neraugoties uz sauso laiku, vismaz Latgalē ir laba, stāsta kartupeļu audzētāji. Zem lakstiem jaunajām šķirnēm pat pārdesmit kartupeļi. Tas ir labs vākums, arī kartupeļu cena tirgū šobrīd kartupeļu audzētājiem šķiet pievilcīga. Šis varētu būt labs Latvijas otrās maizes – kartupeļu - ražas gads, īpaši tiem zemniekiem, kuri kartupeļu audzēšanā ieguldījuši laiku un līdzekļus.


Kartupeļu laukos šobrīd rit lielā rosība, ar traktoriem tiek atartas vagas un vākti kartupeļi. Raža priecē, stāsta Vaboles pagasta zemniece Jeļena:

 

''Kvalitāte šogad ļoti laba, nav ne drātstārpu, ne citu kaišu. Vecajām šķirnēm mazāk bumbuļu, bet jaunajām pat pa 10, pa 12 kartupeļu un visi lieli. Sēklai un cūku kartupeļiem maz sanāks, pārsvarā viss ir tirgus prece.''

 

Saimniecībā kartupeļi aug dažos hektāros, lielākoties pārdošanai tirgū, arī cena šogad kartupeļiem ir laba, saka zemniece.

 

Arī tiem zemniekiem, kas audzē kartupeļus lielākā platībā, kas plešas vismaz 20 hektāros, raža ir laba un šobrīd darbs laukos intensīvs, atzīst Ainārs Jonāns, zemnieku saimniecības ''Debeskalni'' saimnieks Sventes pagastā. Arī laika apstākļi kartupeļiem vismaz Latgalē bijuši labvēlīgi un sekmējuši labo ražu. Viņš cer novākt ap 40 tonnu kartupeļu.

 

To, ka kartupeļi saauguši labi un ražas vākšana rit ar gandarījumu, atzīst arī agronoms un Latvijas Lauku konsultāciju centra Daugavpils biroja vadītājs Guntars Melnis:

 

''Laba raža, žēloties nevar. Vienīgi agrajiem kartupeļiem pietrūka lietus, tos vāca vēlāk apmēram par divām nedēļām. (..) Daudz atkarīgs no saimnieka, kā viņš tos audzē, pieskata, kopj, cīnās ar slimībām, nodrošina barības vielas augiem.''

 

Cena kartupeļiem koriģēsies, jo nav garantijas, ka labi un daudz saauguši kartupeļi garantēs to, ka cena arī rudens pusē, kad ražā būs pilnībā novākta, būs augsta, atzīst Guntars Melnis.

 

''(..) Cenu rādīs rudens, kad būs kartupeļu vākšanas kulminācija, ātrāk par septembri tas nebūs. Tad būs būtiski svarīgi, kādi būs laika apstākļi. Tas ir diezgan nosacīti – cenu prognozēt grūti, protams, svarīga arī ražas uzglabāšana, realizācija,'' skaidro Melnis.

 

Kartupeļu vākšana līdz šim vairāk notikusi tūlītējai pārdošanai tirgū, bet šobrīd jau sākusies ar pilnu sparu ražas vākšana, šķirošana un likšana pagrabos, lai izaudzēto varētu realizēt arī ziemas un pavasara periodā.

0
Autors:lsm.lv
Foto:Publicitātes foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti