Par valsts naudu Latgalē nostiprina krievu valodu 0

Otrdiena, 24 mar 2015, 15:58 Versija drukāšanai

Par valsts naudu Latgalē nostiprina krievu valodu
Latgales sabiedriskā organizācija "Latgolys Saeima" vērsusies pie kultūras ministres, Saeimas komisijām un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētāja ar atklātu vēstuli par informatīvās mediju telpas stiprināšanu Latgalē,  informē biedrība.

 


Biedrība uzskata, ka "Latvijas Radio" (LR) Latgales studijas izveide būtu veids, kā visefektīvāk veidot vietējās auditorijas uzrunājošu saturu visām LR programmām. "LR tiešā klātesamība reģionā ir garants objektīvas informācijas izplatīšanai mazākumtautību vidū, viedokļu daudzveidībai un sabiedriskajai diskusijai," uzsver biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Rumaks.

 

Tāpat biedrība vērš uzmanību uz to, ka līdz šim tikai LR pilda Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu un piedāvā regulārus raidījumus latgaliešu valodā visā gada garumā, savukārt LTV raidījumus latgaliešu valodā piedāvā tikai vasaras mēnešos, kas, kā norāda Rumaks, nav pietiekami.

 

"Latgolys Saeima" pie Saeimas komisijām, NEPLP un kultūras ministres vēršas ar vairākiem jautājumiem, tostarp, vaicājot, vai Latgales sabiedriskās organizācijas tiks iesaistītas diskusijā par līdzekļu piešķiršanu un satura prioritātēm televīzijas programmu veidošanā krievu valodā.

 

Biedrība uzskata, ka, "veidojot televīzijas programmu krieviski runājošās auditorijas uzrunāšanai, jāņem vērā, ka Latgalē joprojām medijos maz dzirdama latgaliešu valoda".

 

Latvijas valsts valodas likuma 3.pants nosaka, ka "valsts nodrošina latgaliešu rakstu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību", atgādina "Latgolys Saeima". "Realitātē valsts par saviem līdzekļiem nodrošina nevis latgaliešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību, bet krievu valodas izplatību un nostiprināšanos."

 

"Eiropas Savienības un Baltijas valstu savstarpējā sadarbība un integrācija tiks bremzēta, ja tikai vienīgi krievu valoda kā svešvaloda un savstarpējās saziņas līdzeklis joprojām turpinās ieņemt dominējošo stāvokli Latvijas informatīvajā telpā," uzsver Rumaks.

 

Latviski runājošo Latgales iedzīvotāju un Latvijas valstij lojālo cittautiešu vidū jaunā televīzijas programma, kas raidīs tikai krievu valodā, radīs neizpratni un pat sašutumu, pārliecināta ir biedrība.

 

"Kāpēc joprojām tiek ignorētas latgaliešu tiesības saņemt informāciju savā dzimtajā valodā, bet viņu nodokļos maksāto naudu tiek plānots tērēt svešvalodā raidošo masu saziņas līdzekļu izveidei?" neizpratnē ir biedrība.

 

"Latgolys Saeima" apvieno Latgales kultūrvēsturiskā novada sabiedriski aktīvus cilvēkus.

 

Pēc 2011.gada Latvijā veiktās tautas skaitīšanas rezultātiem Latvijā 164,5 tūkstoši cilvēku lieto latviešu valodas paveidu – latgaliešu valodu. Latgalē trešā daļa iedzīvotāju (35,5%) latgaliešu valodu lieto ikdienā.

 

-1
Autors:DELFI
Foto:delfi.lv

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)
16. maijā, 11:41 Kas ir Drive in un kāpēc to izvēlēties?
30. aprīlī, 11:51 Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
27. aprīlī, 12:37 Par apkures atslēgšanu un darbiem iedzīvotāju dzīvokļos
19. aprīlī, 15:18 Pirmo reizi Daugavpilī: slavenā pianiste Poļina Osetinska prezentēs pasaules kino klasikas baroka mūzikas šedevrus
18. aprīlī, 09:08 Aktieri Dmitrijs Nazarovs un Olga Vasiļjeva pēc aizbraukšanas no Krievijas kāps uz skatuves Daugavpilī ar programmu „L'amour-mur” vai „Ačgārnā lielvalsts”
10. aprīlī, 18:05 Liels Stand Up koncerts Daugavpilī
4. aprīlī, 13:42 Grupa “A-Europa” ar “dzīvo” koncertu Daugavpils Kultūras pilī
3. aprīlī, 13:00 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 10)
31. martā, 14:33 Cigaretes – sportistu lāsts
29. martā, 08:02 Berezins: “Šobrīd visiem Latvijas treneriem ir ļoti grūti”
27. martā, 10:21 05/05! "Inženieru arsenāla" lielā atklāšana!
3. martā, 08:00 Arī viena cigarete ir par daudz

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti