Ludzas Diabēta biedrība aktīvi darbojas 0

Otrdiena, 14 nov 2017, 13:56 Versija drukāšanai

Ludzas Diabēta biedrība aktīvi darbojas
Visā pasaulē 14. novembrī atzīmē Pasaules Diabēta dienu.


Tie nav cukura diabēta pacientu svētki. Pasaules Diabēta diena ir pasaules mēroga globāla kampaņa sabiedrības informēšanai par diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām, atgādinājums par strauji augošo saslimstību ar diabētu un cukura diabēta pacientu aprūpes un ārstēšanas vajadzībām.

 

***

 

Ludzā kopš 2009. gada aktīvi darbojas Diabēta biedrība. Šogad tajā ir 33 biedri un vēl vairāk atbalstītāju. Pašreiz biedrību vada Olga Pavlovska. Patiesībā biedrības vadīšana ir ļoti koleģiāla, aktīvākie biedri kopīgi pieņem nozīmīgākos lēmumus.

 

Šomēnes Ludzas Diabēta biedrība rīko vairākus pasākumus, lai atgādinātu sabiedrībai par diabētu un diabēta slimnieku vajadzībām.

 

Ceturtdien, 9. novembrī, biedrībā bija tikšanās, kuras laikā bija iespēja noklausīties firmas “Pharma Nord” tematisku lekciju par organisko hromu, kas palīdz uzturēt normālu glikozes koncentrāciju asinīs. Firma pasniedza lekcijas klausītājiem nelielas dāvanas.

 

Sestdien, 11. novembrī – plašāks pasākums ar nelielu koncertu, ko sniedza Pavlovsku ģimene, un mielastu. Šajā pasākumā Ludzas Diabēta biedrība no Ludzas novada pašvaldības saņēma ziedus un sāļo torti, to pasniedza domes priekšsēdētāja vietniece Jevgenija Kušča.

 

Nākamnedēļ – 24. novembrī Ludzas Diabēta biedrības dalībnieki viesosies Rēzeknē, kur Pasaules Diabēta dienai par godu pasākumu rīko vietējā Diabēta biedrība.

 

***

 

Ludzas Diabēta biedrība rīko ne vien vienreizējas lekcijas vai tamlīdzīgus pasākumus, bet regulāri un sistemātiski strādā.

 

Jau kopš 2009. gada biedrība ik mēnesi uz tikšanos aicina diabēta slimniekus (mēneša otrajā ceturtdienā) un piedāvā cilvēkiem iespēju bez maksas mērīt cukura un holesterīna līmeni asinīs (mēneša otrajā sestdienā, lielā tirgus dienā). Pēc O. Pavlovskas vārdiem, vienā šādā sestdienā biedrībā griežas apmēram 30 – 40 cilvēki.

 

Biedrība regulāri griežas Ludzas novada pašvaldībā ar lūgumu finansēt testerstrēmeļu (jeb teststripu) iegādi holesterīna līmeņa noteikšanas aparātam, 25 gabalu iepakojums maksā aptuveni vairāk kā 40 eiro. Ludzas novada pašvaldība atbalsta arī citas biedrības aktivitātes.

 

Jāteic, ka Ludzas Diabēta biedrībā apvienojušies sabiedriski aktīvi un strādīgi cilvēki. Viņu pieeja problēmu risināšanā ir ļoti precīza un darbs rit koordinēti. Iespējams, biedrības sekmīgu darbību nosaka arī Latvijas Diabēta federācijas rūpes, un būtiska nozīme ir arī slimībai – cukura diabētam, kas liek būt ārkārtīgi disciplinētam. Cilvēkam, kurš sirgst ar šo kaiti, ir ļoti svarīgi pareizi ēst, pareizi lietot medikamentus, pareizi atpūsties… Ja diabētiķis ir pietiekami pašdisciplinēts, viņš var dzīvot pilnvērtīgāk un ilgāk. Diemžēl diabētu nevar izārstēt – tā ir diagnoze uz mūžu.

 

***

 

Tiek runāts par diabēta pandēmiju, kas pārņem pasauli. Un tas nav pārspīlējums.

 

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, pasaulē ar cukura diabētu slimo 422 miljoni cilvēku, Eiropā – 80 miljoni, bet Latvijā ir apmēram 85 000 reģistrēto pacientu. Domājams, ka patiesībā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā, tāpat kā tas ir visā pasaulē, ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti.

 

Diabēts ir galvenais akluma, nieru mazspējas, sirdslēkmju, insulta un kāju amputācijas cēlonis. Ik pēc desmit sekundēm pasaulē no diabēta izraisītām komplikācijām mirst kāds cilvēks. PVO prognozē, ka 2030. gadā cukura diabēts būs septītais galvenais slimību izraisītais nāves cēlonis pasaulē.

 

Ludzas Diabēta biedrība aicina sava pulkā ikvienu, kas dzīvo vai vēlas dzīvot ar atziņu “Diabēts nav slimība, bet dzīves veids.”

0
Autors:ludza.lv
Foto:ludza.lv

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 09:54 Latvijai ES valstu vidū šogad trešais augstākais oficiālo svētku brīvdienu skaits
Šodien, 09:38 Bezdarbnieki par mācību kursu neapmeklēšanu valstij parādā 430 tūkstošus eiro
Vakar, 16:55 Gan "Latvijas attīstībai", gan "Izaugsme" kongresos nobalso par dalību trīs partiju apvienībā ar "Kustību "Par!""
Vakar, 11:15 Aptauja: 60% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ES atbalsts lauksaimniekiem ir pārāk mazs
Vakar, 10:30 Raidījums: Zemniekam Ciblā konfiscē Lietuvā pirktu traktoru, kas iepriekš nozagts Zviedrijā
Vakar, 09:00 Sestdienas saullēktā skaidrs un līdz -16 grādiem auksts laiks
Vakar, 08:00 Piecos iecirkņos Latvijā varēs nobalsot Krievijas prezidenta vēlēšanās
16. martā, 15:30 KNAB izvērtēs "Re:Baltica" pētījumu par miljoniem eiro iztērēšanu Ušakova popularitātei
16. martā, 15:25 Putniņš: Latvijas bankās pieļaujamais ārvalstu klientu biznesa apmērs ir ap 5%
16. martā, 15:00 Pavasara palus Daugavpils novadā prognozē aprīļa sākumā
16. martā, 14:00 Muita kravas vilciena cisternā atklāj trīs miljonus kontrabandas cigarešu
16. martā, 12:00 Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro
16. martā, 11:00 Leģionāru piemiņas gājiens Rīgā sākās bez saspīlējuma
16. martā, 10:00 Epidemioloģe: Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja
15. martā, 14:29 Plāno veidot valsts apdrošināto personu datubāzi veselības aprūpes saņemšanai

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

Projekti

Projekti

Projekti