Kāpēc latvieši ir guliveri, bet latgalieši – liliputi? 0

Piektdiena, 28 nov 2014, 11:56 Versija drukāšanai

Kāpēc latvieši ir guliveri, bet latgalieši – liliputi?
Talantīgais latviešu kinorežisors un gleznotājs Jānis Streičs tikās ar daugavpiliešiem. Tikšanās notika Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, kur kopš novembra ir skatāma J.Streiča gleznu izstāde “ Līdz rudenim vēl tālu”.


Ir zināms, ka pēdējā laikā slavenais kino režisors vairs neuzņem filmas. Viņš ir atvadījies no kinomākslas, kura Latvijā nesaņem valsts finansiālo atbalstu. Runājot par kino, J.Streičs norāda, ka interesanti kinematogrāfija attīstās Krievijā, taču labas filmas mēs neredzam, jo mūsu televīzijas ekrāni ir pārpildīti ar lētiem seriāliem. Par amerikāņu kino režisors ir skeptiski noskaņots. J.Streičs uzskata, amerikāņu kino spēj pastāvēt tikai uz specefektiem un norāda, ka Latvijas “Oskara” balvai nominētā Jevgēņija Paškeviča filma “Golfa straume zem ledus kalna” izmantojusi jau pieminētās amerikāņu “tradīcijas”.

 

Galvenā sarunas tēma bija par Latgali. J.Streičs sarunas laikā sarunājās arī latgaliešu valodā, vēlāk gan pārejot uz latviešu valodu – lai visi klātesošie saprastu viņa sacīto. Latgaliešu valoda – tas ir lepnums, uzskata režisors un paskaidro: “Pamatvaloda ir tieši latgaliešu valoda, savukārt latviešu valoda ir latgaliešu valodas literārais variants. Latgalē vienmēr ir trūcis naudas un citās Latvijas vietās tās ir bijis vairāk. Ja mēs savulaik būtu turīgāki, kas zin, kādā valodā mēs visi šobrīd runātu…”. J.Streičs ir pārliecināts, ka Latgalē skolās bērniem ir jāmāca latgaliešu valoda, mums ir jālepojas ar savu valodu un jāsaudzē tā, nepiesārņojot to ar rusicismiem. “Mums ir jāizlemj, uz kuru pusi vēlamies iet. Ja uz Vitebskas pusi, tad viss skaidrs, ja vēlamies virzīties Eiropas virzienā, tad latgaliešu valodu ir jātīra un jāsaudzē,” norāda režisors.

 

Jānis Streičs stāsta, ka jau vairāk kā 50 gadus viņš dzīvo Rīgā, kur tiek uzskatīts par galveno latgalieti. Galvaspilsētā ir parādījusies savdabīga mode un latvieši meklē savas latgaliešu saknes un bieži vien tās arī atrod. “Ļoti vēlētos piedzīvot laiku, kad Latgale vairs nebūs pabērna lomā, kad latvieši pārstās sevi uzskatīt par guliveriem un latgaliešus par liliputiem. Te noris pienācīga dzīve, te līdzās pastāv dažādas konfesijas, te nav konfliktu un asins izliešanu. Te, pie jums ir labi”, sarunas noslēgumā bilda režisors, kuru savulaik Andrejs Ēķis nosauca par “Latvijas kodu”.

0
Autors:Grani.lv
Foto:Юрий Дунайский

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

22. novembrī, 08:34 Andrejs Zelčs, SIA “Auto Welle” valdes priekšsēdētājs: “Būt kustībā –– ŠKODA nostiprina savas pozīcijas Latgales reģionā”
13. novembrī, 08:41 Skrejceļš var būt pirmais solis ceļā uz aktīvu dzīvi
5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam
31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti