Pret ērču encefalītu nav zāļu, bet ir vakcīna 0

Trešdiena, 06 apr 2016, 10:41 Versija drukāšanai

Pret ērču encefalītu nav zāļu, bet ir vakcīna
Par ērcēm un ērču encefalītu parasti sāk domāt vasarā, tomēr ziema ir vispiemērotākais laiks vakcinācijai pret ērču encefalītu, jo šajā laikā ērces vēl guļ.


Latvijā ērces parasti mostas marta beigās, gaisa temperatūrai sasniedzot 5 grādus.

 

Vislielākā iespēja Latvijā sastapties ar ērci ir jauktu koku mežos un krūmājos, tomēr paradoksālā kārtā zināmi daudzi gadījumi, kad ērce cilvēkam ir piesūkusies pilsētas parkā, mājas dārzā, ērces pārnēsā mājdzīvnieki.

 

Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu.

 

Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, sprandas stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

 

Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ērču encefalīta diagnozi apstiprina ar specifisko antivielu noteikšanu asinīs un spinālā šķidrumā. Lumbālpunkcija sniedz informāciju par iekaisumu centrālajā nervu sistēmā, bet asinsanalīze – par leikocītu daudzumu un eritrocītu nosēšanās ātrumu. Savukārt datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses veikšana palīdz noteikt vīrusu smadzenēs.

 

Ērču encefalītam nav specifisku ārstēšanas metožu (antibiotikas šajā gadījumā nepalīdz). Ērču encefalītu pārslimojušie parasti iegūst imunitāti visai dzīvei.

 

Lai izsargātos no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir savlaicīga vakcinācija. Sākumā jums jāgriežas pie terapeita vai ģimenes ārsta, kurš izvērtēs jūsu veselības stāvokli un ieteiks vakcinācijas shēmu.

 

Ilggadējā pieredze cīņā ar ērču encefalītu liecina, ka mūsdienu vakcīnas ir nekaitīgas, tās der gandrīz visiem, izņemot pacientus ar dažām hroniskām slimībām. Pēc konsultācijas ārsts iesaka veikt vakcināciju vai brīdina, ka tas nav ieteicams. Svarīgi vakcinēties, kamēr ērces vēl nav aktīvas, jo pēc pirmās potes personai nav ieteicams kontaktēties ar inficētām ērcēm.

 

Lai nodrošinātu vakcīnas efektivitāti, jāievēro atbilstīgs potēšanas grafiks – tiek piedāvātas trīs potes. Otra injekcijas deva jāievada pēc 1–3 mēnešiem, trešā – pēc 5–12 mēnešiem.

 

Imunitāte pret ērču encefalītu rodas, kad pēc otrās potes pagājušas divas nedēļas, un saglabājas vismaz trīs gadus. Turpmākās potes atkārto pēc 3–5 gadiem. Nedaudz atšķirīga ir tā sauktā ātrās vakcinācijas shēma. Tā ļauj ar divām potēm divu nedēļu laikā nodrošināt aizsardzību pret ērču encefalītu uz vienu gadu.

 

Bērnus mūsu valstī vakcinē no 1 gada vecuma.

 

Vakcināciju pret ērču encefalītu var veikt Latgales medicīnas centrā Daugavpilī, Rīgas ielā 20. Iepriekš jāpierakstās pa tālr. 25251010.

 

Līdz 31.maijam viena vakcīna maksā 31€

Ērces noņemšana maksā 5€

 

• Ērces visaktīvākās ir pavasarī un vasarā.

 

• Ērču encefalīta problēma ir aktuāla arī pilsētniekiem – 80% inficējušos dzīvo pilsēta.

 

• Ērču encefalīts ir smaga un bīstama slimība, kas var novest pie invaliditātes. Ērču encefalīts ir viena no nervu sistēmas infekcijām, ko izsauc vīruss, kuru pārnēsājusi ērce.

 

• Laiks, kāds paiet no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei, vidēji ir 10–14 dienas. Reizēm inkubācijas periods var būt tikai divas dienas, retāk – līdz 30 dienām. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru (līdz 38-39 grādiem), nespēku, galvassāpēm, reiboni.

 

• Visdrošākais veids, kā pasargāt sevi no ērču encefalīta, ir vakcinēties.

 

0
Autors:Grani.lv
Foto:DELFI

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

24. decembrī, 06:06 Jaungada apņemšanās – atmest smēķēšanu
8. decembrī, 13:38 Jauno ķīmiķu skola pēc AS beigām atvērta ikvienam interesentam
22. novembrī, 08:34 Andrejs Zelčs, SIA “Auto Welle” valdes priekšsēdētājs: “Būt kustībā –– ŠKODA nostiprina savas pozīcijas Latgales reģionā”
13. novembrī, 08:41 Skrejceļš var būt pirmais solis ceļā uz aktīvu dzīvi
5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam
31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti