Festivāls sākās ar cietokšņa karoga pacelšanu. Tieši tā izskatījās galvenais visu lielāko militāro nocietinājumu karogs Krievijas impērijā no 1712. līdz 1913. gadam. Festivāls ir veltīts dienai, kas saistīta ar cietokšņa vēsturē vienīgo kauju.
Pirms 203 gadiem Napoleona karaspēks mēģināja triecienuzbrukumā ieņemt Krievijas impērijas priekšposteni. Bet, kaut gan cietokšņa celtniecība vēl nebija pabeigta, franču armijai to iekarot neizdevās. Un tā, divus gadsimtus vēlāk atkal tika atvairīts uzbrukums Nikolaja vārtiem.
Taču šoreiz viss beidzās ar brāļošanos un nogurušie karavīri devās uz draudzīgām dzīrēm cietoksnī. Daugavpilī bija ieradies klubs „Baltic 1812” no Rīgas, kara vēstures apvienība „Otečestvo” (Maskava), klubs „Fuzilierius” un kara vēstures klubs „Ukmerge” no Lietuvas. Arī Daugavpilī pašlaik tiek veidots vēstures rekonstrukcijas klubs.
Tiesa gan, mūsu entuziastus interesē cits vēstures periods. Karavīru vidū, kas bija tērpti 19. gadsimta sākuma formās, īpašu uzmanību piesaistīja Deņikina armijas oficiera formā tērpies cilvēks. Šī forma tika atveidota pēc fotogrāfijas, kurā redzams viens no ģimenes locekļiem, kurš gājis bojā pilsoņu kara gados.
Ne mazāku uzmanību piesaistīja arī dāmas tērpušās kleitās, kurās varētu doties uz balli pirms divsimt gadiem. Daugavpilī radās arī vēl viena interesanta iniciatīva. Dažāda laikmeta stilu kleitu ekspozīcija, kas tiks izstādīta telpās pie Nikolaja vārtiem. Visā pasaulē šādi tērpi ir ļoti populāri – kostīmu ballītēm un tādiem festivāliem kā Daugavpilī.
Kara vēstures rekonstrukcijas festivāls bija pirmais, taču ne pēdējais. Organizatori ir pārliecināti, ka tas attīstīsies un piesaistīs gan pilsētniekus, gan tūristus.
|
|||||