Baltkrievu kultūras centrs uzsāk jubilejas pasākumu sēriju 0

Trešdiena, 16 jan 2019, 15:55 Versija drukāšanai

Baltkrievu kultūras centrs uzsāk jubilejas pasākumu sēriju
2019.gada 18.janvārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) notiks zinātniski pētnieciskās akcijas “Baltkrievu ģēniji” pasākums, kurš tiks veltīts Baltkrievu mājas 20. gadadienai. Visa gada garumā skatītāji atklās sev pazīstamo baltkrievu rakstnieku un dzejnieku, sportistu un kosmonautu, politiķu un zinātnieku, mākslinieku un mūziķu vārdus. Par pirmo pasākumā tēmu kļūst “Apgaismotāji”, jo “Sākumā bija vārds”.


Rakstība Baltkrievijā izveidojās vienlaicīgi ar kristietības pieņemšanu. No senās hronikas ir zināms, ka pirmais apgaismības pārstāvis bija Polockas kņazs Izjaslavs. Viņš bija izglītots valdnieks un rūpējas par rakstības izplatīšanu Baltkrievijā. Filozosfs Kirilis Turovskis, grāmatu pārrakstītāja Jefrosinija Polocka, pirmais izdevējs Francisks Skorina, tulkotājs Simons Budnijs, dzejnieks - humānists Nikolajs Gusovskis, teologs Semions Polockis – šo dižo cilvēku ir slaveni gadsimtos.

 

UNESCO kalendārā ir iekļauti tādi Baltkrievijas apgaismības vēstures nozīmīgi datumi, kā 500 gadi kopš grāmatu iespiešanas (2017.gads), Baltkrievu ābecei 400 gadi (2018.gads), 400 gadu kopš Melentija Smotricka “Gramatika” publicēšanas (2019.gads).

 

Viens no vecākajiem slāvu rakstības pieminekļiem ir grāmatas “Turovskoe Jevangelije” manuskripts uz pergamenta, datēts ar XI gadsimtu, kas tagad glabājās Viļņā (Lietuva).

 

Ļoti interesanta ir grāmatas “Terra Marianna” (Marijas zeme) vēsture. Albums tika iespiests Rīgā vainā eksemplārā un 1888.gadā baltieši to uzdāvināja Romas Pāvestam Ļjvam XIII, par godu viņa uzturēšanās pāvesta tronī jubilejai. “Terra Marianna” stāsta par kristietības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā – senais nosaukums Livonijā, kuru kādreiz sauca par Māras vai Marijas zemi. Grāmatā ietverta detalizēta informācija par pilīm, baznīcām, ģerboņiem, vēsturiskajām personībām. Ilustrācijas papildina teksts latīņu valodā. Tas ir ļoti vērtīgs dokuments, informācijas avots par reģiona kultūrvēsturisko mantojumu.

 

Albuma „Terra Marianna” iespiešanas iniciatīva pieder māksliniecei un filantropam Marijai Pšezdeckai no Tizengauzenu dzimtas, kura piedzima Postavā (Baltkrievija). Bibliogrāfiskais artefakts glabājas Vatikāna, Apustuliskajā bibliotēkā. Bet dažus gadus atpakaļ, pateicoties starptautiskajām projektam, tika izdota unikālas vēstures grāmatas faksimilu izdevumu tirāža. Grāmatas prezentācija notika arī Baltkrievijas Nacionālajā bibliotēkā.

 

Daugavpils Universitātes asociētais profesors, vēstures doktors Henrihs Soms prezentēs klausītājiem „Terra Marianna” un pastāstīs par Baltkrievijas – Latvijas kultūras sakariem.

 

Pasākuma laikā skanēs baltkrievu dziesmas un dzeja. Sākums – plkst. 17.30, piektdien, 18.janvārī.

 

Pasākuma laikā notiks filmēšana un fotografēšana BKC publikācijām un arhīvam.

0
Autors:BKC preses relīze
Foto:publicitātes attēls

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

4. jūlijā, 13:25 Daudzbērnu ģimenes varēs iemācīties iesniegt e-iesniegumus
2. jūlijā, 09:45 “Lelles un papīrs” Starptautiskajā leļļu festivālā Daugavpilī (VIDEO)
25. jūnijā, 11:53 Vasaras pilnbrieda izstāžu sezonas atklāšana
2. jūnijā, 10:29 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (VIDEO)
31. maijā, 17:35 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (ANONSS)
31. maijā, 11:15 Daugavpils tehnikuma audzēkņi stāžējas ārzemēs (VIDEO)
30. maijā, 15:15 Bērnu drošība vasarā (VIDEO)
29. maijā, 11:07 Policija lūdz atsaukties konflikta lieciniekus
29. maijā, 10:47 Izsludināta pieteikšanās dalībai akordeona mūzikas festivālā
28. maijā, 14:50 Rēzeknē godalgoti izcilākie skolēni (VIDEO)
28. maijā, 12:05 Izplata viltus ziņas par drošības draudiem Daugavpils tiesā (VIDEO)
26. maijā, 10:41 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (VIDEO)
25. maijā, 17:00 Baltkrievu kultūras centrs iegrieza visus jubilejas riņķu dejā
24. maijā, 16:55 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (ANONSS)
24. maijā, 16:05 Eiropas Parlamenta vēlēsānas jau sestdien (VIDEO)

 

Reklāma

 
-Dautkom ziņas
Projekti

Projekti

Projekti

Projekti