Baltkrievu kultūras centrs uzsāk jubilejas pasākumu sēriju 0

Trešdiena, 16 jan 2019, 15:55 Versija drukāšanai

Baltkrievu kultūras centrs uzsāk jubilejas pasākumu sēriju
2019.gada 18.janvārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) notiks zinātniski pētnieciskās akcijas “Baltkrievu ģēniji” pasākums, kurš tiks veltīts Baltkrievu mājas 20. gadadienai. Visa gada garumā skatītāji atklās sev pazīstamo baltkrievu rakstnieku un dzejnieku, sportistu un kosmonautu, politiķu un zinātnieku, mākslinieku un mūziķu vārdus. Par pirmo pasākumā tēmu kļūst “Apgaismotāji”, jo “Sākumā bija vārds”.


Rakstība Baltkrievijā izveidojās vienlaicīgi ar kristietības pieņemšanu. No senās hronikas ir zināms, ka pirmais apgaismības pārstāvis bija Polockas kņazs Izjaslavs. Viņš bija izglītots valdnieks un rūpējas par rakstības izplatīšanu Baltkrievijā. Filozosfs Kirilis Turovskis, grāmatu pārrakstītāja Jefrosinija Polocka, pirmais izdevējs Francisks Skorina, tulkotājs Simons Budnijs, dzejnieks - humānists Nikolajs Gusovskis, teologs Semions Polockis – šo dižo cilvēku ir slaveni gadsimtos.

 

UNESCO kalendārā ir iekļauti tādi Baltkrievijas apgaismības vēstures nozīmīgi datumi, kā 500 gadi kopš grāmatu iespiešanas (2017.gads), Baltkrievu ābecei 400 gadi (2018.gads), 400 gadu kopš Melentija Smotricka “Gramatika” publicēšanas (2019.gads).

 

Viens no vecākajiem slāvu rakstības pieminekļiem ir grāmatas “Turovskoe Jevangelije” manuskripts uz pergamenta, datēts ar XI gadsimtu, kas tagad glabājās Viļņā (Lietuva).

 

Ļoti interesanta ir grāmatas “Terra Marianna” (Marijas zeme) vēsture. Albums tika iespiests Rīgā vainā eksemplārā un 1888.gadā baltieši to uzdāvināja Romas Pāvestam Ļjvam XIII, par godu viņa uzturēšanās pāvesta tronī jubilejai. “Terra Marianna” stāsta par kristietības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā – senais nosaukums Livonijā, kuru kādreiz sauca par Māras vai Marijas zemi. Grāmatā ietverta detalizēta informācija par pilīm, baznīcām, ģerboņiem, vēsturiskajām personībām. Ilustrācijas papildina teksts latīņu valodā. Tas ir ļoti vērtīgs dokuments, informācijas avots par reģiona kultūrvēsturisko mantojumu.

 

Albuma „Terra Marianna” iespiešanas iniciatīva pieder māksliniecei un filantropam Marijai Pšezdeckai no Tizengauzenu dzimtas, kura piedzima Postavā (Baltkrievija). Bibliogrāfiskais artefakts glabājas Vatikāna, Apustuliskajā bibliotēkā. Bet dažus gadus atpakaļ, pateicoties starptautiskajām projektam, tika izdota unikālas vēstures grāmatas faksimilu izdevumu tirāža. Grāmatas prezentācija notika arī Baltkrievijas Nacionālajā bibliotēkā.

 

Daugavpils Universitātes asociētais profesors, vēstures doktors Henrihs Soms prezentēs klausītājiem „Terra Marianna” un pastāstīs par Baltkrievijas – Latvijas kultūras sakariem.

 

Pasākuma laikā skanēs baltkrievu dziesmas un dzeja. Sākums – plkst. 17.30, piektdien, 18.janvārī.

 

Pasākuma laikā notiks filmēšana un fotografēšana BKC publikācijām un arhīvam.

0
Autors:BKC preses relīze
Foto:publicitātes attēls

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

15. septembrī, 08:30 Vienības tilts (Rīgas ielas svētku gaidot)
14. septembrī, 13:49 Vieta, kur Lauceses upe ietek Daugavā… (Rīgas ielas svētku gaidot)
12. septembrī, 14:50 Ceļš sākas Grīvā (projekts "Daugavas kreisā krasta stāsti")
8. septembrī, 16:44 Cietokšņ abas malas... (Rīgas ielas svētku gaidot)
1. septembrī, 12:01 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 3)
2. augustā, 10:57 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 2)
1. augustā, 16:56 Elektriskie skrejriteņi ir mūsu nākotne, kas notiek jau tagad
1. jūlijā, 15:27 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 1)
25. maijā, 13:33 Aksesuāri velosipēdistiem, kas noderēs ikdienā
20. maijā, 12:11 Kā tikt vaļā no nevēlamiem matiņiem vasaras sezonā?
19. maijā, 12:26 Svarīgākie dārza darbi jūnijā
18. maijā, 09:51 Laivu motors - kā izvēlēties?
26. aprīlī, 17:37 X Starptautiskais festivāls “Poļu folklora Latgalē” Daugavpilī
25. februārī, 13:13 Kas ir vasaras riepas un vai tās var izmantot visu gadu?
18. februārī, 15:11 Cigarešu dūmi un bīstamās vielas tajos

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti