11. novembrī lāpu gājiens Daugavpilī pulcē lielu dalībnieku skaitu 0

Otrdiena, 13 nov 2018, 10:44 Versija drukāšanai

11. novembrī lāpu gājiens Daugavpilī pulcē lielu dalībnieku skaitu
1919. gada 11. novembrī, Bermontiādes laikā, Latvijas Bruņotie spēki ar Rīgas līcī izvietoto franču un britu kuģu artilērijas atbalstu pēc gandrīz mēnesi ilgušām cīņām Pārdaugavā sakāva Pāvela Bermonta-Avalova komandēto un Rīdigera fon der Golca atbalstīto Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju. Lai gan pilnībā no Latvijas iebrucējus izdevās padzīt tikai gada beigās, Rīgas atbrīvošanu 11. novembrī simboliski uzskata arī par uzvaru Latvijas brīvības cīņās.


Jau 1919. gada oktobrī latviešu literāts, laikraksta „Jaunākās Ziņas” literārās daļas redaktors un Tautas padomes loceklis Kārlis Skalbe Latvijas bruņoto spēku cīņu pret vāciešu un krievu veidoto Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju simboliski bija salīdzinājis ar Andreja Pumpura eposā „Lāčplēsis” aprakstīto, Daugavas krastos notikušo Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku, bet Latvijas bruņoto spēku karavīru cīņas sparu nodēvēja par „Lāčplēša garu”. Nepilnu gadu pēc bermontiešu padzīšanas no Rīgas Satversmes sapulce cīņas dalībniekiem izveidoja apbalvojumu — Lāčplēša Kara ordeni, par kura simbolisko dibināšanas datumu noteica 1919. gada 11. novembri, un tādējādi, atminoties šos nozīmīgos notikumus, Latvijā ik gadu tiek svinēta Lāčplēša diena, aizdedzot sveces un pieminot vēsturiskos notikumus, bez kuriem Latvijas valsts nebūtu iedomājama.

 

Daugavpilī šī gada Lāčplēša dienas gājiens pulcējis milzīgu dalībnieku skaitu. Izejot loku gar Daugavas upi un pieminot 1919. Gada cīņu vietu, gājiena dalībnieki devās uz vienības laukumu, kur no aizdegtajām lāpām tika izveidota Latvijas kontūra un svinīgos uzrunas vārdus teica Daugavpils pilsētas domes pārstāvji.

Lāčplēša diena ir karavīru, brīvprātīgo, sieviešu, jauniešu, politiķu, ierēdņu un citu Latvijas iedzīvotāju kopīgiem spēkiem gūtās uzvaras piemiņas diena. 1919. gada 11. novembrī tika gūta uzvara ne tikai pār pretinieku – pulkveža Pāvela Bermonta komandēto Rietumu brīvprātīgo armiju Rīgā, bet arī pār neticību saviem spēkiem, neticību savas valsts nākotnei un neatkarībai, ko savā runā uzsvēra arī pasākumā klātesošie Latvijas zemessardzes pārstāvji.

 

Gājiena un pasākuma vidū varēja redzēt daudz jauniešu un bērnu, kas norāda uz Latvijas vēstures un latvisko tradīciju nozīmi arī mūsdienās. Pasākuma un gājiena dalībnieki arī atzīst, ka, lai gan šī tradīcija Daugavpilī nav īpaši sena, tā ar gadu pulcē aizvien vairāk cilvēku, jo, gājienam un koncertam noslēdzoties, sirdī paliekot silta vienotības sajūta.

 

Pasākuma dalībnieki Latvijai svētkos vēlēja gan daudz laimes, gan neaizmirst un glabāt senču atmiņas un stāstus, gan būt stabilai, labklājīgai un mīlestības pilnai valstij, taču, neskatoties uz svinīgo svētku noskaņu un jau šonedēļ gaidāmajiem Latvijas simtgades svētkiem, grupa Dabasu Durovys koncertā pēc gājiena gan valdības veidošanas, gan katra Latvijas iedzīvotāja personiskās rīcības kontekstā vēlreiz atgādināja, ka katrai darbībai ir sekas, un pirms lēmumu izdarīšanas ir jārēķinās ar to sekām.

0
Autors:Grani.lv
Foto:Jurijs Dunaiskis

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

20. februārī, 12:43 Iedzīvotāji var samazināt maksu par atkritumu izvešanu
31. janvārī, 09:46 Ja savlaicīgi neapmaksā apkures rēķinu, to sedz no priekšapmaksas
26. janvārī, 12:55 Tīrot katlus šķeldas katlumājā, sekmē to darbības efektivitāti
19. janvārī, 13:14 Renovēto māju iedzīvotāji par apkuri maksā krietni mazāk
1. janvārī, 00:00 Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa apsveikums Jaunajā gadā
27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro
10. novembrī, 12:57 Šogad oktobrī par apkuri maksāsim mazāk, pat bez valsts atbalsta
2. novembrī, 13:47 Informācija mājokļa pabalsta saņēmējiem
30. oktobrī, 09:45 Budžeta izveide: padomi un rīki
26. oktobrī, 14:51 “Lidl” akcija – viens no labākajiem veidiem, kā gudri iepirkties
25. oktobrī, 10:10 Apkures tarifs Daugavpilī saruks par vēl 5%; “apkures grozā” – šķelda un propāna butāna maisījums
18. oktobrī, 15:25 Daugavpilietei Marijai Trošinai apritēja 104 gadi!
17. oktobrī, 13:29 Tiek apspriesta valsts lielāka iesaistīšanās Daugavpils reģionālās slimnīcas pārvaldībā
11. oktobrī, 10:07 Olimpiskajā centrā notiks populārās grupas «BERMUDU DIVSTŪRIS» lielkoncerts
3. oktobrī, 08:53 Pabalsts politiski represētai personai, komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušai personai, Otrā pasaules kara, Afganistānas kara un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti