Izstrādāts plāns invazīvā Spānijas kailgliemeža ierobežošanai 0

Ceturtdiena, 20 sep 2018, 13:28 Versija drukāšanai

Izstrādāts plāns invazīvā Spānijas kailgliemeža ierobežošanai

Spānijas kailgliemezis ir ierindots starp simts visvairāk invazīvajām sugām Eiropā, tas apdraud dabiskos biotopus, vairojas savvaļā, samazina ekosistēmu pakalpojumu kvalitāti, rada apdraudējumu cilvēka un mājdzīvnieku veselībai. Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centrs, sadarbojoties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, nupat Latvijas vides aizsardzības fonda projekta ietvaros izstrādājis Spānijas


Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt ievazāts ar importētajiem stādiem, kuru saknes aptverošā augsne satur gliemeža olas. Pirmo reizi tas konstatēts Pastendē, bet patlaban ir apstiprinātas jau 57 sugas atradnes, kuras atrodas galvenokārt valsts centrālajā daļā. Tomēr Spānijas kailgliemezis pagaidām vēl nav ieguvis oficiālu invazīvas sugas statusu.

 

Sugas ierobežošanas plānā ir apkopota aktuālākā informācija par Spānijas kailgliemeža izplatību un invāziju Latvijā, kā arī sniegti ieteikumi tiesiskā regulējuma pilnveidošanai, ziņošanas un ātras reaģēšanas, izpētes, izglītošanas un informēšanas uzlabošanai. Plānā ir aprakstīta nepieciešamā rīcība un pasākumi gliemežu skaita un izplatības ierobežošanai, kā arī apkopota informācija par ierobežošanas metodēm un līdzekļiem.

 

Kailgliemeža negatīvo ietekmi uz augiem un pat lopkopību izjutuši saimnieki visā Eiropā – šie gliemeži ne vien sabojā ražu, ēdot pilnīgi visu, kas gadās tiem ceļā, bet arī bojā skābsiena kvalitāti. Turklāt, Spānijas kailgliemezis ir arī botulisma slimības pārnēsātājs, un ir fiksēti gadījumi, kad no šīs slimības Eiropā miruši lopi. Daugavpils universitātes mācību bāzē “Ilgas” šobrīd turpinās Spānijas kailgliemeža pētījumi, un tiek domāts arī par to apkarošanas līdzekļiem.

 

Kā izrādās, bīstami ir arī mirušie kailgliemežu īpatņi – pēc nāves tie kļūst toksiski un var izraisīt dažādas alerģiskās reakcijas. Pie tam, gliemeži apdraud arī tuvu zemei ligzdojošos putnus, uzbrūkot to jaundzimušajiem mazuļiem. Lai gan Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centra un Dabas aizsardzības pārvaldes izstrādātajam plānam ir lielākoties rekomendējošs raksturs, speciālisti uzsver, ka Spānijas kailgliemeža apkarošana jāuzsāk steidzami, turklāt to nedrīkstot atstāt tikai privāto zemes īpašnieku rokās, bet jāiesaistās arī pašvaldībām, lai bīstamā invazīvā suga nekļūst par pierastu parādību Latvijas dabā.

0
Autors:Grani.lv
Foto:Pixabay

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 10:40 Diena būs vējaina, daudzviet uzpilinās lietus
Šodien, 10:37 Aprit 100 gadi kopš Latvijas valsts proklamēšanas
Vakar, 14:27 Pasniegs Valsts augstākos apbalvojumus
Vakar, 12:34 Trešo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē varētu nākties strādāt ar pagaidu budžetu
Vakar, 11:25 Šonedēļ Baltijas biržās reģistrēts kritums
Vakar, 08:24 Svētku brīvdienās medicīnisku palīdzību aicina meklēt pie dežūrārstiem un pa tālruni
Vakar, 08:21 Sestdien vietām līņās un neizklīdīs dūmaka
16. novembrī, 20:30 Saules skolā norisinājās spāru svētki (VIDEO)
16. novembrī, 19:29 Tika prezentēts Šmakovkas muzeja video (VIDEO)
16. novembrī, 10:19 Daugavpilī norisinājās Brīvības forums „Sirdī daugavpilietis”(VIDEO)
16. novembrī, 10:05 Noslēdzas aktīva tūrisma sezona (VIDEO)
16. novembrī, 09:26 Mrs. Top of the World 2018 Labdarības balle “Skaistums izglābs pasauli”
16. novembrī, 07:00 Apsveikums Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadadienā
15. novembrī, 21:13 Factory Kingz gatavojas Pasaules čempionātam (VIDEO)
15. novembrī, 21:08 Atklāta Viktora Petaško personālizstāde “Krāsas iedvesmots” (VIDEO)

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņasFest

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti