Šķaunes tautas nams pārpildīts, Marijai Andžānei – 100 (VIDEO) 0

Otrdiena, 11 sep 2018, 20:11 Versija drukāšanai

Šķaunes tautas nams pārpildīts, Marijai Andžānei – 100 (VIDEO)

Marija Andžāne ir latgaliešu dzejniece, kas dzimusi 1908. gada 8. septembrī. 1944. gadā, kara vilnim ejot pāri Latgalei, dzejniece pametusi dzimto māju Šķaunes pagasta Mačos un devusies sākotnēji uz Vāciju, bet tad pārvākusies uz dzīvi ASV. Šķaunes pagastā Marija Andžāne tiek pētīta kopš 1990. gada profesores Ilgas Šuplinskas vadībā, un šogad uz dzejnieces 110 tās jubilejas svinībām ieradās arī dzejnieces dzimtas pārstāves, kas vien nesen uzzinājušas, ka Marija Andžāne bijusi tiem rados.


 

Pirmo reizi Latgali apciemojusi arī dzejnieces mazmeita Anita Marija no ASV, kas vecmāmiņu atceras kā spēcīgu raksturā, bet sirsnīgu attieksmē pret mazbērniem. Marija Andžānei dzīve svešumā devusies grūti – valodas barjeras dēļ dzejniece bijusi gandrīz izolēta no komunikācijas ar sabiedrību un pat mazbērniem, kas latviešu valodu nezināja. Dzejnieces mazmeita nonākot vecmāmiņas piemiņas vietā bija patiesi pārsteigta un pateicīga par to, ka Latvijā tik saudzīgi tiek glabāta šīs zemes dižgaru piemiņa. Anita Marija strādā par auduma dizaineri, un stāstot par vecmammu arī atklāja, ka visu laiku viņa neesot varējusi saprast, no kurienes nākot viņas iedvesma, un tikai atbraucot uz Latgali tapis skaidrs, ka Latvijas dabas motīvi un raksti, kas redzami viņas profesionālajā radošajā izpausmē, nāk no vecmāmiņas dzimtās puses. Šādu pasākuma nozīmību uzsvēra arī Marijas Andžānes brāļa meita Lolita Šelvaha.

 

Marijas Andžānes dzeja iedvesmo ne vien lasītājus, bet arī mūziķus, viens no kuriem ir Sovvaļnīks, kas daudzas savas dziesmas rakstījis tieši ar Marijas Andžānes dzeju, kuras aktualitāte – cilvēks konkrētajā mirklī, cilvēks pats savā priekšā – nezūd vēl šodien.

 

Kā minēja intervijā pasākuma galvenā organizatore, Marijas Andžānes pētniece profesore Ilga Šuplinska, mūsdienās, kad tik daudz notiekot bezjēdzīgu, ātru un histērisku kustību, Marijas Andžānes dzeja, kas fokusēta arī uz cilvēku konkrētajā brīdi varētu būt tā, kas ļautu sakārtot sevi, vidi sev apkārt, domājot arī valstiskā mērogā. Pasākumā tika aicināti piedalīties arī Šķaunes un ar Šķauni saistīti iedzīvotāji.

 

Tāpat kā citi nelielie ciemati, arī Šķaune strauji zaudē iedzīvotājus. Šis ir pirmais gads, kad Šķaunes pamatskola strādā kā sešgadīgā skolas, tādēļ Marijas Andžānes jubilejas svinībām šogad ir arī tālejoša nozīme, jo to laikā tika domāts arī par Šķaunes pagasta pārvaldes ēkas kā tūrisma objekta tālāku attīstīšanu.

 

Pagasta ēku jeb 1930. gados celto robežsardzes kordonu, plānots piepildīt ar vietējo iedzīvotāju dzīves un atmiņu stāstiem, lai labākajā gadījumā veicinātu tūrisma plūsmu uz Latgales pierobežu, bet sliktākajā – saglabātu piemiņu par Šķauni un turienes nākušajiem ļaudīm.

0
Autors:Evika Muizniece
Foto:TV DAUTKOM

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 08:53 Rīgas iela aicina uz svētkiem!
Vakar, 16:05 "Bultu kaujas" BŪS! (VIDEO)
Vakar, 09:28 Vairākas VDK dokumentu grupas tiks publicētas jau šogad, konceptuāli lemj deputāti (VIDEO)
Vakar, 09:27 Daugavpils tika pārstāvēta Latvijas dienās Polijā
Vakar, 08:43 Vienvirziena iedzīvotāju emigrācija
Vakar, 08:38 Darba piedāvājumi Daugavpilī (19. septembrī)
18. septembrī, 20:30 Daugavpils cietoksnī krāšņi nosvinētas Eiropas kultūras mantojuma dienas (VIDEO)
18. septembrī, 20:22 Nedēļas apskats: ziņo Valsts Policija un VUGD (VIDEO)
18. septembrī, 14:35 Kā notiks pensiju indeksācija 1. oktobrī? (VIDEO)
18. septembrī, 14:24 DU piedāvā interesentiem apmeklēt lekcijas un īsteno pieaugušo izglītības programmas (VIDEO)
18. septembrī, 09:39 Aicinām pieteikties spēlei “BULTU KAUJAS”
18. septembrī, 09:17 Poļu kultūras centrs uzsāka jaunu radošo sezonu
18. septembrī, 09:12 Itāļu mūziķu apvienības „Passepartout Duo” uzstāšanās Rotko centrā
18. septembrī, 09:09 PMLP Daugavpils nodaļa aicina uz informācijas dienu
18. septembrī, 09:07 EPALE – centrālā pieaugušo izglītības jomas darbinieku platforma

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

fm_konsaltings

Tulikivi3Fest

Projekti

Projekti