Šķaunes tautas nams pārpildīts, Marijai Andžānei – 100 (VIDEO) 0

Otrdiena, 11 sep 2018, 20:11 Versija drukāšanai

Šķaunes tautas nams pārpildīts, Marijai Andžānei – 100 (VIDEO)

Marija Andžāne ir latgaliešu dzejniece, kas dzimusi 1908. gada 8. septembrī. 1944. gadā, kara vilnim ejot pāri Latgalei, dzejniece pametusi dzimto māju Šķaunes pagasta Mačos un devusies sākotnēji uz Vāciju, bet tad pārvākusies uz dzīvi ASV. Šķaunes pagastā Marija Andžāne tiek pētīta kopš 1990. gada profesores Ilgas Šuplinskas vadībā, un šogad uz dzejnieces 110 tās jubilejas svinībām ieradās arī dzejnieces dzimtas pārstāves, kas vien nesen uzzinājušas, ka Marija Andžāne bijusi tiem rados.


 

Pirmo reizi Latgali apciemojusi arī dzejnieces mazmeita Anita Marija no ASV, kas vecmāmiņu atceras kā spēcīgu raksturā, bet sirsnīgu attieksmē pret mazbērniem. Marija Andžānei dzīve svešumā devusies grūti – valodas barjeras dēļ dzejniece bijusi gandrīz izolēta no komunikācijas ar sabiedrību un pat mazbērniem, kas latviešu valodu nezināja. Dzejnieces mazmeita nonākot vecmāmiņas piemiņas vietā bija patiesi pārsteigta un pateicīga par to, ka Latvijā tik saudzīgi tiek glabāta šīs zemes dižgaru piemiņa. Anita Marija strādā par auduma dizaineri, un stāstot par vecmammu arī atklāja, ka visu laiku viņa neesot varējusi saprast, no kurienes nākot viņas iedvesma, un tikai atbraucot uz Latgali tapis skaidrs, ka Latvijas dabas motīvi un raksti, kas redzami viņas profesionālajā radošajā izpausmē, nāk no vecmāmiņas dzimtās puses. Šādu pasākuma nozīmību uzsvēra arī Marijas Andžānes brāļa meita Lolita Šelvaha.

 

Marijas Andžānes dzeja iedvesmo ne vien lasītājus, bet arī mūziķus, viens no kuriem ir Sovvaļnīks, kas daudzas savas dziesmas rakstījis tieši ar Marijas Andžānes dzeju, kuras aktualitāte – cilvēks konkrētajā mirklī, cilvēks pats savā priekšā – nezūd vēl šodien.

 

Kā minēja intervijā pasākuma galvenā organizatore, Marijas Andžānes pētniece profesore Ilga Šuplinska, mūsdienās, kad tik daudz notiekot bezjēdzīgu, ātru un histērisku kustību, Marijas Andžānes dzeja, kas fokusēta arī uz cilvēku konkrētajā brīdi varētu būt tā, kas ļautu sakārtot sevi, vidi sev apkārt, domājot arī valstiskā mērogā. Pasākumā tika aicināti piedalīties arī Šķaunes un ar Šķauni saistīti iedzīvotāji.

 

Tāpat kā citi nelielie ciemati, arī Šķaune strauji zaudē iedzīvotājus. Šis ir pirmais gads, kad Šķaunes pamatskola strādā kā sešgadīgā skolas, tādēļ Marijas Andžānes jubilejas svinībām šogad ir arī tālejoša nozīme, jo to laikā tika domāts arī par Šķaunes pagasta pārvaldes ēkas kā tūrisma objekta tālāku attīstīšanu.

 

Pagasta ēku jeb 1930. gados celto robežsardzes kordonu, plānots piepildīt ar vietējo iedzīvotāju dzīves un atmiņu stāstiem, lai labākajā gadījumā veicinātu tūrisma plūsmu uz Latgales pierobežu, bet sliktākajā – saglabātu piemiņu par Šķauni un turienes nākušajiem ļaudīm.

0
Autors:Evika Muizniece
Foto:TV DAUTKOM

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 14:50 Gajoka mikrorajonā top promenāde (VIDEO)
Šodien, 14:10 Mācību process bērnu zīmējumos
Šodien, 09:46 Daugavpils pilsētas domes konkurss “Dinamiski augošs uzņēmums”
Šodien, 08:17 Daugavpilī notiks viens no lielākajiem Mūsdienu deju turnīriem Baltijā
Šodien, 08:09 Aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu meklējam attēlā redzamo vīrieti
Vakar, 16:34 Daugavpilī viesojās Aizsardzības ministrs Artis Pabriks
Vakar, 16:25 DU attīstīsies kā robotikas apmācības un pakalpojumu centrs
Vakar, 15:36 Satiec savu meistaru 155 vietās visā Latvijā!
Vakar, 13:49 Darba piedāvājumi Daugavpilī (2019. gada 25. martā)
Vakar, 12:18 Daugavpilī ugunsdzēsēji glābēji devās uz 78 izsaukumiem
Vakar, 09:12 Mūsu izlasi no zaudējuma Polijā neglābj cienījams sniegums
Vakar, 09:00 Aizdomās par dubultslepkavību Talsu novadā aizturēti divi vīrieši
Vakar, 08:23 25.marts – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena
Vakar, 08:18 LTV: Pretvēža preparāta "Rigvir" pārbaude uzrāda neatbilstību solītajam
Vakar, 08:02 Drīz sāksies pilsētas čempionāts basketbolā

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņasFest

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti