Melnais grifs vārdā Rīga dodas uz Bulgāriju un gatavosies lidojumam savvaļā virs Balkāniem! 0

Ceturtdiena, 26 jūl 2018, 14:19 Versija drukāšanai

Melnais grifs vārdā Rīga dodas uz Bulgāriju un gatavosies lidojumam savvaļā virs Balkāniem!
Šobrīd kopā ar sadarbības partneriem projektā “Zaļie balkāni” (http://www.greenbalkans.org/en/) esam patīkami satraukti un cerību pilni. Pirmo reizi notiks melno grifu izlaišana savvaļā Bulgārijas kalnos. Divi no reintrodukcijas pionieriem ir mūsējie – pavasarī šķīlušies grifēni Rīgā un filiālē “Cīruļi”.


Pēdējos gadus Rīgas Zoodārza lielākais ieguldījums Apdraudēto sugu Eiropas programmu ietvaros (EEP) ir sekmīga grifu vairošana. 2014.–2018. gadā izaudzēti astoņi jaunie melnie grifi – četri Rīgā un četri "Cīruļos". Tādēļ jo milzīgāks gandarījums par mūsu šī gada grifēniem, kuri pirmo reizi ir iekļauti tik nozīmīgā starptautiskā dabas aizsardzības projektā. Vēlam labu ceļavēju un grifu dzīvei draudzīgus Balkānus, lai kļūtu par daļu no melno grifu savvaļas populācijas.

Skatām video sižetu par melnajiem grifiem: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=9UYOg798YeU

 

Vakar agri no rīta melnā grifa mazulis no Rīgas devās ar lidmašīnu uz Bulgāriju, lai gatavotos savam pirmajam patstāvīgajam lidojumam virs Balkānu virsotnēm. Vakar uz Bulgāriju devās vēl divi putni no Ostravas zoodārza Čehijā. Putni veiksmīgi nonākuši galā un projekta koordinatori, akcentējot atbalstu projektam, piešķīruši visiem trijiem reintrodukcijas pionieriem vārdus: Boyan, Ostrava un mūsējais “Rīga”. Augusta sākumā pēc veterinārās apskates, ja veselības stāvoklis atļaus, plānota arī mūsu otrā grifēna nosūtīšana uz Bulgāriju.

 

Melnais grifs vārdā Rīga dodas uz Bulgāriju un gatavosies lidojumam savvaļā virs Balkāniem!


Pēc ierašanās Bulgārijā, melnie grifi tiks nogādāti un izmitināti adaptācijas platformā Balkānu kalnu austrumu daļā. Pirms tam putni tiks aprīkoti ar satelīta raidītājiem, kas ļaus izsekot grifu gaitām savvaļā. Adaptācijas laikā uz izlidošanas platformas tos baros un uzraudzīs no attāluma, lai izvairoties no kontakta ar cilvēkiem un putni aprastu ar savvaļas apstākļiem. Brīdī, kad būs tam gatavi, grifi paši pametīs platformu un dosies pirmajā lidojumā virs Balkāniem. Tad sāksies grūtākais periods – izdzīvot.

 

Projekta komanda un arī mēs ceram, ka Rīgā un Ostravā izaudzētie melnie grifi veiksmīgi pielāgosies to dabiskajai dzīvei videi savvaļā un uzveiks cīņu par savu izdzīvošanu.

 

http://www.greenbalkans-wrbc.org/en/Historical_for_nature_conservation_the_first_release_of_a_black_vulture_in_Bulgaria-p1793

 

Melnā grifa (Aegypius monachus) EEP (apdraudēto sugu Eiropas programmā) šobrīd Rīgas zoodārzs piedalās ar diviem pāriem – Rīgā un filiālē "Cīruļi". Šogad kopumā pasaules zoodārzos izauguši četri melno grifu cāļi – divi no tiem mūsējie. Tas ir nozīmīgs ieguldījums un panākums. Vairošanai nebrīvē un reintrodukcijas programmām ir svarīga loma stabilas savvaļas melno grifu populācijas atjaunošanā. Tas ir ilgs un sarežģīts darbs vairāku desmitgažu garumā.

 

Suga kopš 1988. gada iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā. Galvenie apdraudējumi savvaļā ir piemērotu ligzdošanas vietu trūkums, barības avota samazināšanas, šaušana, ligzdu iznīcināšana, plēsējiem izliktās saindētas ēsmas, kā arī netieši –mājlopiem lietotie medikamenti, kas ir toksiski grifiem.

 

Melnais grifs vārdā Rīga dodas uz Bulgāriju un gatavosies lidojumam savvaļā virs Balkāniem!

 

0
Autors:Zooloģiskā dārza informācijas dienests

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

6. jūnijā, 15:46 Inženieru arsenālā – ne tikai retro tehnika, bet arī modernie skaistuļi!
30. maijā, 13:45 Erasmus+: unikāla iespēja Latgales Industriālā tehnikuma izglītojamajiem un darbiniekiem
20. maijā, 09:29 Zemākā un augstākā maksa par 1 kv. m apkuri Daugavpilī atšķiras 14 reizes
15. maijā, 09:31 Radošās rakstīšanas dienas nometne 7. - 9. klašu skolēniem Daugavpilī
8. maijā, 14:53 Klimata un enerģētikas ministrijas vadību nosver uz šķeldas svariem Daugavpilī
29. aprīlī, 12:54 Tiek noslēgta apkures sezona
25. aprīlī, 09:55 Sabiedriskā transporta mēnešbiļetes Daugavpilī: vai tas ir izdevīgi?
22. aprīlī, 09:16 No 1. jūlija tekstilizstrādājumiem tiks piemērots jauns nodoklis. Kas notiks ar apģērbu cenām?
17. aprīlī, 17:58 Ar darbnīcām #DrošaLatvija viesojas reģionos, lai veicinātu noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā
16. aprīlī, 14:24 “INŽENIERU ARSENĀLA” PIRMĀ GADADIENA - "1 GADS KĀ 1 DIENA"
3. aprīlī, 13:43 Nākamo apkures sezonu Daugavpils uzsāks ar zemāku tarifu
27. martā, 17:47 Daugavpils Inovāciju centrā aizritēja STEAM dienas
19. martā, 19:32 Stilīgas sarunas Daugavpilī
11. martā, 12:08 Izglītojoša izstāde “Kosmoss ikdienā”
6. martā, 10:16 Paziņojums par lokālplānojuma redakcijas nodošanu sabiedriskajai apspriešanai

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti