Daugavpils baltkrievi sauca pavasari Jēkabpilī 0

Trešdiena, 18 apr 2018, 09:15 Versija drukāšanai

Daugavpils baltkrievi sauca pavasari Jēkabpilī
2018.gada 11.aprīlī, agrā pavasara rītā, Baltkrievu kultūras centra (BKC) radošā komanda aizbrauca uz Jēkabpilī, lai organizētu skolēniem un Jēkabpils baltkrievu biedrības dalībniekiem „Spatkanne” baltkrievu ieražu svētkus „Pavasara saucieni” (“Гуканне вясны”)


Šie baltkrievu ieražu svētki ir vieni no dzīvotpriecīgākajiem un optimistiskajiem svētkiem. Pēc ilgas ziemas nāk skaists pavasaris. Lai paātrinātu tās atnākšanu tiek arī rīkoti ieražu svētki ar nosaukumu „Pavasara saucieni” (“Гуканне вясны”). Šai tradīcijai ir dziļas saknes: vēl senajos laikos sauca pavasari, kad mūsu senči bija pagāni. Parasti pavasari sauc marta beigās-aprīļa sākumā. Svētkus rīkoja augstajos pakalnos vai krastā, visi ciema iedzīvotāji dejoja riņķa dejas, spēlējās un smējās, lai parādītu pavasarim, cik te būs labi.

 

Šo svētku galvenā figūra ir stārķis (baltkrieviski - бусел). Visu apkārtējo teritoriju (kokus dārzā, mājas, saimniecības ēkas u.c.) dekorēja ar krāsainām lentēm, spilgtiem putniem, izgatavotiem no kartona, krāsainiem diegiem un spilgta auduma, ka arī citiem materiāliem. Krāsainas lentes uz kokiem nozīmēja ziedēšanas procesu. Mūsu senči domāja, ka koki pārņems lenšu spožumu un jautrību un ātrāk izplaukst pumpuri.

 

Paštaisītus krāsainus putnus mūsu senči centījās pakārt pēc iespējas augstāk. Tika domāts, ka aizlidojošie uz dienvidiem gājputni tādā veidā ātrāk tos pamanīs. Uzskatīja, ja putni izvēlēsies kādu māju, tur būs laime un labklājība. Īpaša uzmanība tika veltīta no miklas izgatavotiem putniem – cepumiem putnu figūru izskatā, ko sauca par „Stārķīšiem” («буськи») vai „Stārku kājiņām” («буськовы лапы»). Putnus, izgatavotus no maizes, izlika apkārt mājai, lai tie piesaistītu putnus, kuri uz saviem spārniem nes pavasari.

 

„Pavasara saucieni” – ir ne tikai krāsainie svētki, bet arī ļoti muzikālie. Saukt pavasari sāk jaunas meitenes, viņi dzied pavasara dziesmiņas (песни-веснянки). Šo dziesmu īpatnība ir tāda, ka visi pantiņi beidzās ar skaļu kliedzienu „G-u-u-u-u!”. No šejienes arī svētku nosaukums „gukanie” (saucieni). Tieši tāpēc šos ieražu svētkus skolēniem un Jēkabpils baltkrieviem organizēja folkloras ansamblis „Kupaļinka” (vadītājs Vjačeslavs Petrovs). Kopā ar svētku viesiem dejoja riņķa dejas, dziedāja pavasara dziesmiņas ar priecīgiem kliedzieniem „G-u-u-u-u!” un augsti paceltiem zariņiem ar putniem-cīrulīšiem skaļi sauca pavasari, spēlēja baltkrievu tautas spēli „Spilventiņš”, iemācīja baltkrievu polkas soļus. Bet pēc tam gan jauni, gan vecākie ciemiņi draudzīgi sasēja krāsainas lentītes uz kokiem, neizmirstot vispirms iedomāt vēlējumu.

 

Daugavpils baltkrievu komanda strādāja draudzīgi un saliedēti. Ar „Kupaļinkas” dziesmām spožā tērpā svētkos parādījās Pavasaris (BKC metodiste Marija Pometjko), izkaisot apkārt graudus un novēlējot visiem klātesošajiem saulainas dienas un bagātīgu ražu, prieku sirdī. Pasākuma vadītāja (BKC vadītājas vietniece Dagnija Litvinovska) latviešu valodā pastāstīja viesiem par ieražu svētku „Pavasara saucieni” galvenajām īpatnībām un to nozīmi. Ansambļa „Praļeski” soliste Anastasija Lukašenoka izpildīja tematisko dziesmu „Cīrulītis” («Жаўраначка») (Nila Gileviča vārdi, Eduarda Hanka mūzika). BKC kultūras pasākumu organizatore un pasākumu scenāriste Gaļina Sontocka apstaigājot visus klātesošos ar pūpolu zariņu novēlēja visiem veselību, laimi un bagātību. Daugavpils Universitātes studente Gaļina Kožoroneka visiem ciemiņiem izdalīja cīrulīšus, kurus pati izcepa. Bet BKC vadītāja Žanna Romanovska uzdāvināja viesmīlīgiem saimniekiem tematiskus suvenīrus un metodiskus materiālus par šo spilgto, jautro un dzīvespriecīgo svētku rīkošanu.

 

Starp aktīviem skatītājiem bija Jēkabpils skolu divu klašu skolēni: vieniem dzimta valoda - latviešu valoda, otriem – krievu valoda, bet svētkos „Pavasara saucieni” viņi dzirdēja baltkrievu valodu. Skolēni arī uzstājās: bērni no latviešu skolas izpildīja jautro dziesmu, bet krievu skolas bērni deklamēja dzejoļus un uzdeva mīklas; visi kopā izklaidējās latviešu tautas spēlē „Bagātie-nabadzīgie”. Biedrības „Spatkanne” vadītāja Valentīna Doroščonoka uzdāvināja visiem svētku dalībniekiem krāsainās olas un saldumus, pateicās par brīnišķīgo pasākumu.

 

Svētku dalībnieki uzdāvināja skatītājiem pavasara noskaņojumu, daudz pozitīvu iespaidu un emociju, ka arī cerību tam, ka drīz atnāks siltas un saulainas dienas.

 

Pavasaris atnāca!

0
Autors:preses relīze
Foto:dalibnieku foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti