Latvijas simtgadē atvērsim baltkrievu dārgumu lādi! 0

Pirmdiena, 22 jan 2018, 14:56 Versija drukāšanai

Latvijas simtgadē atvērsim baltkrievu dārgumu lādi!
«Куфар беларускіх скарбаў» (“Baltkrievu dārgumu lāde”) - tā saucas Daugavpils Baltkrievu kultūras centra projekts, veltīts Latvijas Republikas simtgadei. Mākslinieciski novadpētnieciskā akcija startēs 31. janvārī un turpināsies visu gadu ar dažāda veida pasākumiem, kuros skatītāji tiks iepazīstināti ar baltkrievu materiālo un nemateriālo mantojumu. Projekts noslēgsies ar festivāla “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī”koncertu un muzeja ekspozīcijas atklāšanu.


Lādes tiek izmantotas dažādās kultūrās kopš seniem laikiem. Ilgu laiku tāda koka kaste bija universāls mēbeļu pamatpriekšmets. Lāde varēja spēlēt galda, krēsla, guļamvietas un apģērba glabāšanas un mājsaimniecības tvertnes lomu, kā dažādu vērtslietu, kā arī pārtikas produktu (graudu, miltu, speķa u.c.) tvertne. Baltkrievu tautas kultūrā lāde (“куфар”) praktiski bija kulta un maģiskais objekts. Lāde aizņēma svarīgu vietu arī kāzu un citos rituālos, to apdziedāja dziesmās un paražās.

 

Lādes veidoja no priežu un egļu dēļiem, uz figūras kājiņām – balstiem, bieži uz koka vai kaltiem riņķiem. Sānos piestiprināja rokturi, uz priekšējās sienas – slēdzeni. Nereti lādi rotāja mākslinieciskā apcinkošana dzelzs svītras veidā. Ar laiku parādījās dekoratīvi mākslinieciskā apgleznošana. Katrā Baltkrievijas reģionā apzīmējumā dominēja dažādas krāsas un spilgti zīmējumi ziedu pušķu veidā. Ar visskaistākiem ornamentiem lādes apgleznoja Ogovas un Šarkovščinas meistari.

 

Savā “Baltkrievu dārgumu lādē” mēs ielikām sakrālus autentiskus darinājumus: izšūtos dvieļus – rušņiki, austus galdautus un segas, pītās jostas, šūtos tautas tērpus un citas roku darba priekšmetus, kas ir baltkrievu materiālais mantojums. Katra projekta pasākums tiks veltīts vienam vecmāmiņas lādes priekšmetam, un par pirmo tēmu kļūs rušņik – kā tīrības un dzimtās mājas simbols.

 

Radošo kolektīvu “Kupaļinka”, “Ļanok”, “Pauļinka”, “Spadčina”, “Praļeski”, solistu un dzejnieku izpildījumā tiks izpildītas dziesmas, dejas, dzeja, leģendas, paražas, kas ir nemateriāls baltkrievu mantojums.

 

Aicinām Latgales iedzīvotājus pievienoties mūsu akcijai un piedāvāt Daugavpils Baltkrievu kultūras centram baltkrievu sadzīves priekšmetus, lai kopīgi veidotu muzeja ekspozīciju. Katrs uzdāvināts priekšmets tiks atzīmēts, bet tā autors saņems pateicības rakstu un viņa vārds tiks ierakstīts Latgales baltkrievu muzeja veidotāju hronikā.

 

Sirsnīgi aicinām uz vakaru “Baltkrievu dārgumu lāde”, kurš notiks trešdien, 2018.gada 31.janvārī, plkst. 17.00 Baltkrievu kultūras centrā (Daugavpils, Alejas iela 68-1A). Atvērsim kopā Latvijas baltkrievu vēstures lappuses!

0
Autors:Preses relīze
Foto:Press foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)
16. maijā, 11:41 Kas ir Drive in un kāpēc to izvēlēties?

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti