Viens vienīgs tango....

Viens vienīgs tango....
Latviešu kultūras centra 2018. gada koncertsezona Daugavpilī iesāksies 11. janvārī ar Oskara Stroka mūziku. Šogad izcilajam tango meistaram – 125!

Toreiz, Dinaburgā 1892. gada Ziemassvētkos – 24. decembrī (pēc vecā stila kalendāra) Dāvida un Havas Stroku ģimenē piedzima dēls, par kuru nākotnē runāja kā par izcilo tango meistaru Oskaru Stroku. Mūzika Stroku ģimenē skanēja ik brīdi, tā apklusa tikai vēlā vakarā pirms gulētiešanas, jo pats ģimenes galva bija mūziķis un, līdz ar to, visi astoņi bērni tika mācīti klavierspēlei vai vijolei. Mazais Oskars par mūziku sāka interesēties 6 gadu vecumā, un, kad tas notika, par vietu pie klavierēm sākās nemitīga cīņa ar vecākajiem brāļiem un māsām. 12 gadu vecumā mazo Dvinskas (1893. gadā pilsētu pārdēvēja par Dvinsku) ģēniju tēvs aizveda uz Pēterburgu, lai turpinātu izglītību mūzikā. Oskaru uzņēma Pēterburgas Konservatorijā, klavieru klasē. Diemžēl, dažus gadus vēlāk, Stroku ģimenē ienāca lielas skumjas – nomira mamma, un jaunais talants mācības konservatorijā pārtrauca, jo nācās uzsākt darbu un rūpēties par ģimenes materiālo stāvokli. Tā Oskars Stroks uzsāka savas mūziķa gaitas, spēlējot kinoteātros kā tapieris.

 

Vērojot komponista radošo daiļradi, 20. gadsimta trauksmainās pārmaiņas ik uz soļa veica liktenīgas korekcijas Oskara Stroka dzīvē. Tām sekoja iepazīšanās ar savu nākamo sievu Luīzu, rūpes par ģimeni, Pirmais pasaules karš, revolūcija un pilsoņu karš Krievijā, koncertturnejas dažādu sastāvu koncertbrigādēs, pārcelšanās dzīvei uz Latviju (Rīga), jaunas muzikālās vēsmas, TANGO, slava, veiksmīga un neveiksmīga uzņēmējdarbība, komponēšana, nošu izdevniecība, koncertturnejas Berlīnē, Parīzē, Šanhajā u.c. pasaules pilsētās, atkal Rīga, Otrais pasaules karš, Krievija, Alma-Ata, Maskava, sadarbība ar izciliem tā laika dziedātājiem – Klaudiju Šuļženko, Leonīdu Utjosovu u.c., uzņemšana un izslēgšana no Latvijas PSR komponistu savienības, komponista skaņdarbu izpildīšanas aizliegumi, aizmirstība… un atkal atdzimšana….

 

Vēl varētu minēt ļoti daudzus Oskara Stroka spilgtākos un skumjākos dzīves mirkļus, kas veidoja viņa dzīves ceļu un kas cauri gadsimtiem radīja cilvēku nerimstošu interesi par izcilā tango meistara mūziku. To apliecina arī koncerta „Viens vienīgs tango…” radošā komanda: Profesionālais pūšamo instrumentu orķestris „Daugava” – diriģents Arnolds Grīnberts; Daugavpils Universitātes studentu deju ansamblis „Laima” – vadītājs Jānis Butkevičs; solisti: Dainis Skutelis, Jeļena Borele, Anna Kazarinova, Lidija Breska – vokāls; Ojārs Tūmiņš – trompete, Jurijs Murņikovs – tenorsaksofons.

 

Viens vienīgs tango....

 

Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Ieeja bez maksas!

 

Informācija: Latviešu kultūras centrs, www.vienibasnams.lv, t. 65426691.